Z odebírání titulů v Plzni se stává horký brambor

Plzeň – Rektor Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) Josef Průša se zatím nedohodl s vedením právnické fakulty na tom, kdo bude odebírat tituly. Průša po diskusi s ministerstvem školství požaduje, aby tyto úkony vykonávala fakulta, sám ji k tomu vyzval. Práva v čele s Jiřím Pospíšilem se ale odvolává na tři posudky expertů, podle nichž to fakultě nepřísluší a odebírat tituly by měl rektor.

„Jsme z toho rozpačití. Máme posudky tří elitních právníků, které říkají, že to je v působnosti rektora, a nikoliv děkana,“ řekl Pospíšil. Podle něj nemůže sám dělat něco, co je v rozporu s posudky. „Kdybych s tím (odebíráním titulů) začal, jednalo by se o jakousi svévoli, jež by mohla nést do určité míry i stránky zneužití pravomoci veřejného činitele,“ dodává děkan.

Na oficiální dopis rektora vyzývající fakultu k zahájení úkonů správního řízení odepsal proto zamítavě. Posudky exministra spravedlnosti Karla Čermáka, děkana pražských práv Aleše Gerlocha a experta Josefa Staši zveřejnilo vedení fakulty na jejích stránkách. Podle Průši je to otázka diskuse, rektorát ale chce, aby tituly odebírala fakulta. Rektor se zaštiťuje konzultací s úřadem ministryně školství. Celou záležitost označil za kardinální, na níž se musí obě strany co nejrychleji dohodnout.

Nový asistent právnické fakulty a náměstek ministra životního prostředí František Korbel, kdysi Pospíšilův náměstek na ministerstvu spravedlnosti, už totiž připravuje návrhy na zahájení správního řízení. Podle Průši se to zatím dotkne doktorských studií. „Pohybujeme se tam v rozmezí od tří do 14 lidí,“ uvedl Průša. Návrhy by měl Korbel připravit do konce týdne. Poté se jim ještě chce věnovat vedení ZČU a následně by byly odeslány.