Klaus zahájil na Hradě výstavu, která chce T. G. Masaryka ukázat i jako člověka

Praha - Prezident Václav Klaus zahájil na Pražském hradě výstavu ke 160. výročí narození Tomáše Garrigua Masaryka. Expozice má přiblížit rodinné osudy i všední starosti prvního československého prezidenta. Výstavu s názvem Život TGM na Hradě - všední i sváteční připravila prezidentská kancelář. Masarykovy narozeniny připadají na 7. března. Oslavy výročí se chystají nejen v Praze, ale také v Masarykově rodišti - Hodoníně.

Klaus v zahajovacím projevu varoval před tím, aby se Masaryk nestal jen idealizovanou modlou a prázdným symbolem, který ztratí své lidské rozměry. „Obávám se, že ten kamenný Masaryk, který na nás opět shlíží z nejrůznějších piedestalů, se stává pro mnohé pouhým prázdným symbolem, poněkud zidealizovaným a dobovými zájmy upravovaným velikánem, do něhož jsme si i my v posledních dvaceti letech začali zvykat transponovat vše, co v naší moderní politické tradici považujeme za dobré a správné,“ řekl Klaus.

Výstava má Masaryka představit nejen jako velkého státníka, ale také jako člověka, který na Hradě prožíval své všední starosti. „Mě vždycky zajímalo a zajímá vidět nejen ty velké věci, ale i normální život,“ podotkla první dáma Livie Klausová. Jedním z lákadel je úplný rodokmen Masaryka a jeho potomků, který mapuje osudy rodiny zakladatele československého státu až do současnosti. Lidé si tak budou moci připomenout historii rodiny, která je bohatá na výjimečné postavy i dramatické osudy. K vidění jsou i fotografie z rodinného alba Masarykových, jeho korespondence týkající se chodu „hradní domácnosti“, části nábytku z prezidentovy pracovny i maketa celého bytu, který TGM na Hradě užíval.

Expozice sestavená téměř výhradě z předmětů z archivu Pražského hradu je podle ředitelky hradní spisové a archivní služby Libuše Benešové zajímavá tím, že tyto exponáty dokumentující Masarykův každodenní život na Hradě dosud nikde vystaveny nebyly. Návštěvníci výstavy si mohou přečíst např. důvěrné interní sdělení, v němž policejní ředitel nabádá Masaryka, aby při jízdě na koni v ulicích, kde jsou položené koleje, neklusal, protože by kůň mohl uklouznout. „Policejní ředitelství prosí velmi snažně, aby pan prezident od klusu v ulicích ustal,“ píše se v dopise. V další korespondenci si zase Masaryk stěžuje na nový model auta, který dostal.

Zájemci expozici najdou v Rožmberském sále Pražského hradu, otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00 hodin a vstup je zdarma. Zájemci by si ale měli pospíšit, protože výstava končí už 14. března. U příležitosti 160. výročí narození TGM se o víkendu pro veřejnost otevře také Masarykova knihovna a některé další interiéry Hradu, které jsou běžně uzavřeny. Oslavy výročí chystá Správa Pražského hradu také v Lánech.

Jezdecká socha Tomáše G. Masaryka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24