Pražský policejní důstojník čelí obvinění z podvodu

Praha - Vysoký důstojník pražské policie Zdeněk Bašný byl k dnešnímu dni zproštěn výkonu služby. Bašný čelí obvinění z podvodu a zneužití pravomoci veřejného činitele, podle dřívějších informací serveru iDnes.cz si měl údajně postavit chatu díky zvláštním finančním prostředkům určeným pro informátory. Mluvčí pražských policistů Ivana Ježková doplnila, že Bašný se v hodnosti majora věnoval obecné kriminalitě na Obvodním ředitelství policie Praha 1.

Podle zákona o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů musí být policista zproštěn výkonu služby na dobu, po kterou je důvodně podezřelý ze spáchání trestného činu nebo přestupku, jestliže by jeho ponechání ve výkonu služby „ohrožovalo důležitý zájem služby nebo průběh prošetřování jeho jednání“. Zproštění výkonu služby trvá do doby, než pominou důvody, pro které byl policista výkonu služby zproštěn.

Bašného chata stojí v obci Kamenný Most na Kladensku. Podle serveru iDnes.cz tam Bašný údajně vozil řemeslníky služebním autem a zatím není jasné, kolik peněz zpronevěřil a jak často zneužíval služební vůz. Policejní inspekce podala minulý týden návrh na zahájení trestního stíhání k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 1. Státní zástupce pak Bašnému sdělil obvinění.