Iniciativa blokuje centrum Ústí nad Labem proti neonacistům

Ústí nad Labem - Iniciativa V Ústí neonacisty nechceme nedovolí příznivcům krajní pravice a následovníkům Dělnické strany žádná shromáždění v centru Ústí nad Labem. Střed města si iniciativa dopředu dlouhodobě zablokovala, snaží se tím zabránit opakování loňského dubnového pochodu neonacistů, kteří si těsně před narozeninami Adolfa Hitlera údajně připomínali oběti bombardování města v roce 1945. Mluvčí iniciativy Miroslav Brož dnes novinářům řekl, že zablokováním chtějí umožnit slušným lidem, aby si připomněli oběti bombardování.

Příznivci krajní pravice chtějí městem pochodovat 17. dubna, pochod radnici centrálního obvodu oznámili minulý týden. Podle ústeckého primátora Jana Kubaty úřad oznámení, které podali dva lidé, vrátil k doplnění, na což mají žadatelé pět dní. Podle něho musejí například dodat souhlas iniciativy, která má centrum města zablokované.

Loni pochod asi 200 radikálů hlídali policisté. Museli zasahovat proti levicovým aktivistům, kteří se ho pokusili narušit. Policejní manévry přišly daňové poplatníky zhruba na šest milionů korun. Podle Brože byl i tohle jeden z motivů, proč si centrum Ústí zamluvili pro sebe - chtějí totiž usnadnit práci policii a ušetřit výdaje na policejní zásah. Do Ústí nad Labem přijeli loni i neonacisté z Německa, kde se podobný pochod pravidelně koná v Drážďanech, čeští extremisté se ho účastní.

Členové iniciativy dnes uvedli, že se budou snažit zabránit jakémukoli pochodu. Zamluvené mají hlavní náměstí ve městě, ulice i park. Kromě toho zabrali i některá jiná místa, která ale nechtějí prozradit. Iniciativa doufá, že v případě nelegální akce by proti neonacistům policie zasáhla. Nevyloučili ani nějakou nenásilnou formu blokády města. Primátor uvedl, že i radnice udělá v rámci platných zákonů vše, aby se akce ve městě neuskutečnila a neonacisté si z ní neudělali tradici. Ve středu se kvůli tomu sejde i bezpečnostní rada města, zákaz pochodu chce město prosadit soudně.