V Česku je stále nedostatek policistů

Praha - Policie se stále nemůže vymanit z personální krize. Nejhorší situace je u kriminalistů, ale také u elitních útvarů, které mají vyšetřovat nejzávažnější trestnou činnost. V Česku chybí asi tisíc kriminalistů - většina z nich v krajích. Na protikorupčním útvaru chybí šedesát lidí, v útvaru pro boj s organizovaným zločinem dokonce více než sto. Zevnitř policie navíc zaznívají hlasy, že dlouhodobé podstavy ohrožují schopnost služby odhalovat nejtěžší zločiny. Nejhorší situace je dlouhodobě v Praze a ve Středočeském kraji, kde je ovšem současně soustředěna nejzávažnější hospodářská kriminalita.

„Není rozumné nabírat počet, ale spíše nabírat kvalitu. A ta kvalita samozřejmě musí být vypěstována, vychována a proškolena. To znamená, že na takovéto útvary patří policisté s dlouholetou zkušeností 10, 15 i více let a takových policistů mnoho nemáme,“ prohlásil Milan Štěpánek, předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR.

Mezi těmi, kteří během probíhající reformy odešli, byli hlavně ti nejzkušenější, a tedy těžko nahraditelní policisté. Opatrně to přiznává i policejní prezidium. „Dalo by se říci, že jsou to opravdu policisté, kteří už za tu dobu své služby nabrali určité zkušenosti,“ řekla Pavla Kopecká, mluvčí Služby kriminální policie a vyšetřování.

Video Rozhovor s Oldřichem Martinů a Jaroslavem Spurným
video

Rozhovor s Oldřichem Martinů a Jaroslavem Spurným

Chybějící policisty musí nahradit vyšší pracovní nasazení těch stávajících

Na elitních útvarech jsou nuceni nahrazovat chybějící počty zvýšeným pracovním nasazením. „My jsme povinni ty věci, které pod nás spadají, nějakým způsobem zpracovávat bez ohledu na to, kolik máme lidí. Pochopitelně se to potom projeví na vyšším pracovním nasazení policistů,“ podotkl Roman Skřepek, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

A v tom je další problém. Více práce znamená její nižší kvalitu. To ostatně nedávno kritizovala i nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká, podle níž je trestní řízení v počáteční fázi vedeno nekvalitně a zbytečně dlouho. Na čem se všichni zainteresovaní shodují, je, že se nepříznivá situace v dohledné době nezmění. A pokud přijde nějaká další reforma, tak nejdřív po volbách. A to i přesto, že policie má být na politických změnách nezávislá.