V Třinci dopadli recidivistu v penzi

Třinec - S pomocí devatenáctiletého mladíka zatkli policisté v Třinci profesionálního vykradače bytů. Polský důchodce měl na Třinecku a Frýdecko-Místecku vykrást nejméně sedmnáct bytů. Přestože kradl jen drobnosti, majitelé bytů spočítali škodu na půl milionu korun. Třinečtí kriminalisté od svých polských kolegů zjistili, že zatčený důchodce byl v Polsku už dvanáctkrát ve vězení, většinou za krádeže. Bytař z Polska čeká na soud v ostravské vazbě. Hrozí mu až pět let vězení.

Tři roky se 61letému penzistovi z polského Těšína dařilo nepozorovaně vykrádat byty ve Frýdku-Místku a na Třinecku. V minulých dnech ho zastavil Marek Walach - student z Třince. Potkal se s ním na schodišti v paneláku, kde bydlí. Když vzápětí zjistil, že dveře do jeho bytu někdo zkoušel vylomit, okamžitě se za důchodcem rozběhl. „Volal jsem policii a pořád ho pronásledoval, ale policie vlastně běhěm pěti minut zasáhla,“ vypověděl.

„Bylo to od něj velice duchaplné, lidé mnohdy v takové situaci reagují nevhodně, buď pachatele přímo vyruší, nebo nám to včas neoznámí. Tady se ten devatenáctiletý mladík za ním vydal aniž by ho nějak vyrušoval, zbytečně zakročoval a riskoval,“ pochválil mladého hrdinu mluvčí frýdecko-místecké policie Ivan Žurovec.

Zatčený se přiznal pouze k poslednímu vloupání. I přes zapírání policisté muže obvinili z celkem sedmnácti vykradených bytů. Vždy po něm zbylo hodně stop. „Muž byl z krádeží usvědčen na základě porovnání stop DNA i dalších stop z místa činu,“ potvrdil velitel frýdecko-místecké policie Tomáš Václavík.

„Byty si vybíral náhodně vesměs v panelových domech a většinou v dopoledních hodinách, kdy bývají prázdné. Jistil se tím, že kukátka okolních bytů zalepoval,“ popsal styl zloděje velitel třineckých kriminalistů Zbyněk Nowok.

Zatčený důchodce - policejní záběry
Zatčený důchodce - policejní záběry
Více fotek
  • Zatčený důchodce - policejní záběry autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1470/146947.jpg
  • Student, který pomohl zloděje dopadnout autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1470/146948.jpg
  • Zajišťování důkazů - policejní záběry autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1470/146949.jpg