Stavba koridoru z Mostů u Jablunkova do Českého Těšína pokračuje

Český Těšín - Po zimní přestávce obnovily firmy na stavbě železničního koridoru z Mostů u Jablunkova do Českého Těšína práce. Ty by ale podle Českých drah měly během letošního roku vlaky zpožďovat jen minimálně. Rekonstrukce 33 km dlouhé trati přijde stát na 8 miliard korun. Přispěje na ni také Evropská unie. Železniční koridor mezi Českým Těšínem a Mosty u Jablunkova má být hotový do dvou let. Teprve pak stát začne budovat úsek z Českého Těšína do Dětmarovic.

Modernizace železniční trati mezi Českým Těšínem a státní hranicí se Slovenskem si letos žádnou výluku s nepříjemnými přestupy na autobusy údajně nevyžádá. Zpoždění by neměla překročit tři minuty. Problémy ale může cestujícím připravit přestavba nádraží v Mostech u Jablunkova. „Bude uspíšen odjezd směr Návsí do Jablunkova a zase pak budou pokračovat ty vlaky v pravidelném čase. Vlaky, které dojedou do Mostů, musí zase hned odjet zpět,“ uvedl ředitel Krajského centra osobní dopravy Ostrava Miroslav Klich.

Stát začal trať modernizovat před 2 lety. Netrpělivě na to čekají především automobilky Hyundai a Kia. Ty úzce spolupracují a značnou část dílů proto převážejí mezi svými závody v Nošovicích a Žilině. Po novém železničním koridoru budou jezdit vlaky rychleji. „Jestli se tady jezdilo osmdesát až devadesát, tak teď se tady bude jezdit určitě sto dvacet až sto čtyřicet kilometrů za hodinu,“ řekl zástupce ředitele Správy dopravní cesty Olomouc Oldřich Daňhel.

Největší problémy připravil stavbařům tunel v Mostech u Jablunkova. Ten razili v těsném sousedství toho původního. Loni v listopadu se ale postupně propadl asi 80 metrů dlouhý úsek stavby. Jak bude stavební firma dále postupovat, to by měla vědět do 2 měsíců. „Technicky to není dořešené, teď se zpracovává projekt. Jak budeme vědět technické řešení, můžeme říct i časový plán, kdy bude dostavěn tunel,“ potvrdil ředitel stavby Josef Mravec.

Stavba koridoru
Stavba koridoru
Více fotek
  • Stavba koridoru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1470/146983.jpg
  • Místo, kde se tunel propadl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1470/146985.jpg