Po malé silnici na Frýdlantsku jezdí kamiony, ač se na ni nevejdou

Oldřichov v Hájích (Liberecko) – Obyvatelé Oldřichova v Hájích na Liberecku se cítí ohrožováni kamiony, které projíždějí jejich obcí. Už několik let požadují jejich omezení, vedení regionu se výzvami obyvatel Oldřichova dlouho nezabývalo. O zákazu vjezdu začali politici uvažovat teprve tehdy, když začali Oldřichovští hrozit blokádami nebo jinými nátlakovými akcemi.

Oldřichov neleží na žádné významné silnici. Regionální komunikace, která jím prochází, ale denně přiláká stovky kamionů. Jejich řidiči si tak zkracují cestu přes Frýdlantsko, přestože se velká vozidla na silnici ani pořádně nevejdou. Nákladních aut se bojí chodci i lidé, kteří přímo u silnice bydlí. Čekají, kdy některý řidič svůj kamion nezvládne a vjede jim do obýváku.

„Už tady byl opřený kamion o zeď. A když tady přejede, skleničky v kredenci drnčí,“ poukázal obyvatel jednoho z domů u silnice Zdeněk Vízner. Obavy nejsou neopodstatněné. Podle dopravního policisty Vlastimila Malého se pod jedním projíždějícím kamionem utrhla krajnice a vůz spadl do domu.

To, že jsou kamiony v Oldřichově nebezpečné, tvrdí i policie. V minulosti tu už došlo k několika vážným nehodám. Kamion tu dokonce zabil cyklistu. Krizové situace jsou na denním pořádku. „V obloucích se kamiony proti sobě nevejdou, takže si najíždějí do protisměru,“ popsal Vlastimil Malý.

Obyvatelé Oldřichova již několikrát žádali Liberecký kraj o zákaz vjezdu kamionům na silnici z Mníšku přes Oldřichov do Raspenavy. Vedení kraje ale nic neučinilo. Zakázat vjezd kamionům prý není jednoduché. Teď se ale může situace změnit. „Tu silnici znám. Není koncipována na kamionovou dopravu nad 3,5 tuny. Pokud to bude možné administrativně a legislativně, tak to zpracujeme,“ uvedl krajský radní Martin Sepp.

Liknavost kraje teď nutí Oldřichovské tesknit po dobách totality – do poloviny 80. let totiž kamiony do obce nesměly. Starousedlíci vzpomínají, že tehdy bylo v Oldřichově v Hájích mnohem bezpečněji.