Senát na právech v Plzni odvolal svého předsedu Teleckého

Plzeň - Akademický senát právnické fakulty v Plzni dnes odvolal svého předsedu Daniela Teleckého. Pro bylo 12 ze 14 přítomných senátorů. Telecký je známým příznivcem bývalého vedení fakulty, které rezignovalo v souvislosti s aférou kolem rychlostudentů a opsaných prací. Ve funkci ho vystřídá Vilém Knoll, který dosud zastával funkci tajemníka senátu a působí jako odborný asistent na katedře právních dějin; získal podporu deseti senátorů. Telecký na škole zůstává dál jako učitel. Aby se vyhnul výpovědi, založil před několika týdny na fakultě odbory a postavil se do jejich čela. Ze zákona tak nemůže být propuštěn.

Jeden ze členů akademického senátu Martin Marek avizoval už před zasedáním senátu, že pro odvolání Teleckého má jistou podporu od všech šesti členů studentské kurie. Zástupci studentské kurie nakonec také návrh na odvolání Teleckého podali.

Na dnešní jednání nedorazil děkan fakulty Jiří Pospíšil, aby prý nemohl být nařčen z ovlivňování hlasování. Studenti během bouřlivé diskuze vytkli Teleckému jeho svévolné zrušení důležitého zasedání loni v červnu před vypuknutím aféry na právech. Telecký se hájil, že prý tehdy obdržel omluvenky větší části senátorů. „Konstatoval jsem, že senát tím bude neusnášeníschopný, a proto jsem ho zrušil,“ řekl. Tuto svou chybu označil za pikantní. Studenti mu dále vytkli, že za jeho předsednictví se neschvalovaly výroční zprávy ani dlouhodobé záměry. „Ano, v tomto případě jsme pochybili, převzali jsme praxi minulou, máte pravdu,“ uvedl Telecký.

Důvody studentů ale vzápětí označil za zástupné. Zástupnost spatřuje v tom, že on sám není loajální k novému vedení. „Nejsem ten, kdo převleče kabát z hodiny na hodinu. Bývalého proděkana docenta Milana Kindla si vážím, je to odborník a nesmírně hodný člověk,“ uvedl Telecký, který je ovšem také na seznamu lidí, kterým by měl být odebrán neoprávněně získaný titul. Telecký to však považuje za špinavé nařčení a podal na fakultu trestní oznámení.

Nevyhoditelný odborář

Aby se Telecký vyhnul výpovědi na škole, která mu hrozí, založil před několika týdny na fakultě odbory a postavil se do jejich čela. Ze zákona tak nemůže být propuštěn. „Měli by být vyhozeni bez ohledu na ty jejich organizace, a to okamžitě. Pánové by se proti tomu sice mohli ohradit u soudu… soud ale musí pan Pospíšil vyhrát, účelovost z toho totiž kouká neuvěřitelným způsobem,“ komentoval situaci Jiří Barták, předseda Vysokoškolských odborových svazů.