Kyjev chce prodat budovu, ve které sídlí česká ambasáda

Praha - Kyjevská budova, ve které sídlí v pronájmu české velvyslanectví na Ukrajině, má být v nejbližší době prodána. Čeští diplomaté o tom však nebyli informováni. Píše o tom v dnešním vydání deník Právo. Podle kyjevského tisku se může privatizační záměr kyjevské radnice týkat až čtrnácti zastupitelských úřadů.

Kyjevský magistrát hodlá údajně prodat v aukci budovy, které mají kromě české diplomatické mise pronajaté rovněž zastupitelský úřad Francie, Rakouska a zastoupení Evropské komise na Ukrajině. Na chystaný prodej upozornila podle Práva tisková služba Bloku Julije Tymošenkové (BJuT) s tím, že o prodeji bylo rozhodnuto již 17. září 2009.

Podle prohlášení skupiny městských zastupitelů BJuT hrozí vystěhování až čtrnácti zahraničním ambasádám včetně zahraničních misí Polska, Turecka nebo Rumunska.

Podle ukrajinské kontrarozvědky SBU může privatizaci objektů, v nichž sídlí zahraniční mise, vážně poškodit pověst Ukrajiny v zahraničí. Denys Moskal, zástupce frakce BJuT v kyjevském městském zastupitelstvu, na schůzi radních upozornil, že úsilí Ukrajiny zavést s EU bezvízový styk, o němž při své úterní návštěvě v Bruselu hovořil nový ukrajinský prezident Viktor Janukovyč, může díky privatizačním záměrům kyjevských radních „dlouho zůstat u ledu“.

Skoro půlka velvyslanectví má v Kyjevě problémy

Tiskový atašé českého velvyslanectví Milan Ekert řekl, že zpráva o možné aukci je pro velvyslanectví překvapivá. Radnice s českou misí o změně vlastníka budovy nejednala, zprávy mají čeští diplomaté pouze z tisku. Ekert dodal, že velvyslanectví letos v lednu prodloužilo nájemní smlouvu ve stávajícím objektu do roku 2012.

Problémy s umístěním zahraničních ambasád v Kyjevě jsou dlouhodobé. Podle kyjevského tisku má radnice v úmyslu vybudovat v metropoli diplomatickou čtvrť, která by tíživou situaci vyřešila. O lokalitě bylo rozhodnuto, podle listu Gazeta po Kijevski už dokonce na místě začala výstavba nového velvyslanectví USA, která má být dokončena v roce 2012. Přestěhovat se má rovněž ambasáda Kazachstánu. Podle kyjevského tisku má problémy s umístěním 34 ze 74 velvyslanectví umístěných v Kyjevě.