Soud potvrdil ženě 6 let za to, že od ČD vylákala 22 milionů

Praha - Petra Tuzarová podvodně získala společně s Markétou Šádkovou od Českých drah téměř 22 milionů korun a půjde za to na šest let do vězení. Rozhodl o tom dnes pražský vrchní soud, který tak potvrdil prvoinstanční verdikt. Šádkové udělil soud již dříve šestiletý trest. Dnešní rozsudek je pravomocný.

„Výši trestu ovlivnila skutečnost, že trestná činnost byla páchána promyšleně a kvalifikovaným způsobem,“ uvedl pro ČT státní zástupce Vladimír Novák. Ženy od počátku roku 2006 do září 2008 vystavovaly falešné faktury za marketingové služby, které však firmě nikdy neposkytly. Peníze si pak mezi sebou rozdělily.

Šádková pracovala v Českých drahách v oddělení komunikace. Podle prvoinstančního soudu nejspíše celý plán s fiktivními fakturami vymyslela. Vystavovala je na jméno Tuzarové, které zároveň firma posílala požadované peníze. Částky, které si ženy účtovaly, se pohybovaly od desítek po stovky tisíc. Šádková faktury také opatřovala razítkem Českých drah a naskenovala na ně podpis šéfa svého oddělení.

Obě ženy se k podvodům s fakturami přiznaly, zároveň se však snažily svalit větší podíl viny jedna na druhou. Na tom, že se na výši škody nemalou měrou podílel i nedokonalý a chaotický systém proplácení faktur v Českých drahách, se shodli právníci obou žen i státní zastupitelství. ČD už proto zpřísnily kontroly. „Faktury se přiřazují k jednotlivým smlouvám a pokud není na daný obchod uzavřena smlouva, proplacení takové faktury je prakticky nemožné,“ řekl pro ČT mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Soudcovský talár
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24