Policie obvinila starostu Náchoda kvůli prodeji pivovaru

Náchod - Policie obvinila starostu Náchoda Oldřicha Čtvrtečku (ODS) kvůli loňskému prodeji náchodského pivovaru. Starosta informaci potvrdil a obvinění ze dvou trestných činů odmítá. Pivovar město prodalo loni v březnu liberecké firmě LIF za 150 milionů korun. Prodej kritizovala opozice. Výsledek výběrového řízení označil za nezákonný také Pivovar Holba, který městu nabídl 185 milionů korun.

Kriminalisté starostu obvinili v pondělí odpoledne z trestných činů porušování povinností při správě cizího majetku a zneužití pravomoci veřejného činitele. Starosta zdůraznil, že o prodeji rozhodlo zastupitelstvo. „V něm mám jeden hlas, stejně jako každý jiný. Jako starosta nemám vůbec žádná privilegia, abych mohl něco zastavit. Musím se řídit usnesením rady a zastupitelstva,“ řekl Čtvrtečka.

V čele dvaadvacetitisícového města dál zůstává, nikdo zatím podle něj jeho pozici nezpochybnil. „Předpokládám, že když 16 zastupitelů zvedlo ruku pro prodej a zplnomocnilo mě to podepsat, tak ze stejného důvodu mi tito lidé neřeknou, ať jdu pryč,“ řekl starosta. Nevyloučil, že obvinění může být součástí začínajícího předvolebního boje.

Vítěz se s poraženým neshodne

Společnost LIF trvá na tom, že prodej byl transparentní. „Odmítáme jakékoliv podezření z korupce. Byl to férový obchod s dobrou cenou pro město,“ řekl šéf představenstva firmy Miroslav Kučera. Obvinění starosty označil za nespravedlivé a neopodstatněné. Vyslovil obavu, že kauza může pivovar poškodit. Pivovar podle něj loni při výstavu 123.000 hektolitrů vykázal hrubý zisk 13 milionů korun. Předloni měl ztrátu 11 milionů.

Pivovar Holba výsledek řízení označil za nezákonný. Čtvrtečka to tehdy odmítl, výběrové řízení podle něj bylo v pořádku. Holba podle vedení města nenabídla záruky zaplacení sumy, kterou chtěla splatit do pěti let, a také si kladla řadu dalších podmínek. Podle města by šlo o nevyvážený vztah. Čtvrtečka dnes řekl, že při akceptování podmínek Holby by město od ní za pivovar dostalo pouze 136,5 milionu korun.