Ženevskému autosalonu kralují ekologické vozy

Ženeva - Na ženevském autosalonu i letos převládají při prezentaci automobilek „ekologické“ barvy - zelená a modrá. Ve Švýcarsku se představila celá řada ekologicky šetrných aut, elektromobilů nebo hybridních vozů kombinujících elektrický pohon s benzinovým nebo naftovým. Výrobci se snaží svoje ekologické smýšlení co nejlépe ukázat, a tak mají vozidla ještě nedávno považovaná spíše za kuriozity své místo hned vedle nejprodávanějších modelů, jejichž nové či vylepšené verze automobilky do Ženevy přivezly.

Mezi ekologicky šetrné vozy se řadí i hybridní vůz Chevrolet Volt, který by se měl na evropských silnicích objevit v závěru příštího roku, v USA se do prodeje dostane ještě letos.

Přehlédnout v tomto směru nelze ani expozici italského Fiatu. Rozsáhlému prostoru dominují duhy, uprostřed se tyčí velký třpytivý strom. Automobilka se označuje za „nejekologičtější značku v Evropě“, což dokládá například modelem Punto Evo, u něhož mají emise oxidu uhličitého činit 99 gramů na kilometr.

Na spořivé zákazníky se zaměřila i německá automobilka BMW, která je tradičně dominantou pavilonu 6. Její vozy jsou umístěny ve dvou úrovních, a jsou tak dobře viditelné. Oproti předchozím rokům však automobilka mírně změnila strategii - na bocích aut jsou velkými písmeny uvedeny údaje o spotřebě, čísla o emisích dostávají letos méně prostoru. Jednou z nejvýraznějších novinek mnichovského výrobce je potom model BMW 5 ActiveHybrid s hybridním pohonem.

Podobně „zelenomodře“ pojali své stánky v Ženevě i další výrobci automobilů, například americký Ford, francouzský Peugeot, německý Mercedes nebo japonské Mazda a Honda. Ekologicky vstřícné vozy představil také německý Volkswagen, který ukázal třeba hybridní Touareg. Další německá automobilka Audi má na stánku hybridní limuzínu A8, minout nelze ani celou řadu modelů Blue Drive od korejského výrobce Hyundai.

Důraz na ekologickou ohleduplnost kladou ve svých expozicích také výrobci malých vozů - Mini nebo Smart. Hybridní nebo alespoň ekologicky šetrné vozy přivezli do Ženevy i tradiční výrobci sportovních vozů. K vidění je tak jedovatě zelený hybridní prototyp Ferrari Vettura nebo hybridní Porsche Spyder.