Pochody extremistů v Plzni v březnu nebudou, duben je s otazníkem

Plzeň - Všechny březnové termíny, v nichž se měla v centru Plzně konat shromáždění, jejich svolavatelé zrušili. Tři muži původně v lednu oznámili na všechny březnové a dubnové soboty shromáždění, jejichž účelem je podpora politických vězňů. Podle některých zdrojů akce svolávají pravicoví radikálové. Dubnové termíny odvolány zatím nebyly, městské části proto budou situaci monitorovat.

Shromáždění nahlášená na březen a dubem město nezakázalo, neboť nemá pro zákaz zákonné důvody. „Nemůžeme předjímat, které dubnové datum organizátoři nahlášených shromáždění zvolí. Vedení obvodu a příslušní pracovníci úřadu budou tedy v dubnu situaci v centru města monitorovat. Zároveň budeme spolupracovat s policií i s odborníky na extremismus,“ uvedl starosta centrálního obvodu Jiří Strobach. Upozornil, že pokud budou během shromáždění zaznamenány jakékoliv nezákonné projevy, shromáždění úřad rozpustí.

Strobach už dříve uvedl, že podle jeho informací jsou svolavatelé shromáždění členy skupiny Autonomní nacionalisté Plzeňsko. Skupina se podílela na organizování pochodů pravicových radikálů Plzní, další skupiny působí i jinde a podle policie spolupracují s Národním odporem a krajně pravicovou Dělnickou stranou.

Úředníci v Plzni měli k dispozici stanovisko historika i stanovisko vypracované na základě judikátu Nejvyššího správního soudu. Z nich vyplývá, že v současné době neexistují zákonné důvody zakázat shromáždění svolaná na podporu politických vězňů.