Mění se jízdní řád, vlaky jedou trochu jinak

Praha – Změna jízdních řádů vlaků a městské hromadné dopravy v některých městech začíná dnes platit. Na železnici mají změny většinou drobný charakter. Výjimkou je Královéhradecký kraj, který zastavuje provoz na dvou regionálních tratích. Se změnou jízdního řádu také upravují svůj tarif České dráhy. V MHD platí omezení v Hradci Králové, mění se také provoz na linkách Pražské integrované dopravy v okolí Říčan. Drobně se mění provoz v Ostravě nebo Mladé Boleslavi.

Hradecký kraj ruší dvě trati

Poslední týden provozu čeká osobní vlaky na trati Kopidlno – Dolní Bousov a s jednou výjimkou i na trati Opočno – Dobruška. Královéhradecký kraj, který již v prosinci výrazně omezil regionální železniční dopravu, se rozhodl zaplatit mezi Opočnem a Dobruškou pouze ranní pár vlaků, který bude v pracovní dny ve školním roce zajišťovat dopravu žáků a studentů do Dobrušky. Ostatní spoje budou nahrazeny autobusem.

Ve většině dalších regionů se drobně mění časy odjezdu některých spojů. Například v Jihočeském kraji jede o sedm minut dříve ranní školní spoj z Putimi do Písku. Pro údajnou nevytíženost ruší Karlovarský odpolední vlak Žlutice – Chyše a zpět, ve Zlínském a Jihomoravském kraji naopak přibývá nový večerní nedělní vlak z Bylnice do Brna.

ČD drobně mění tarif

Dráhy se změnou jízdního řádu opět omezují přenositelnost různých typů jízdenek. Na in-karty začnou nově nahrávat týdenní traťové jízdenky, které se dosud prodávaly tištěné na papíře a cestující si je mohli půjčovat. In-karty ovšem budou levnější pro děti do 15 let, které ji seženou za 330 korun.

Z hlediska dosavadní obchodní taktiky Českých drah je významnou novinkou zahájení internetového prodeje jízdenek eTicket do lůžkového vozu Praha – Vídeň. Cena elektronické jízdenky, která zahrnuje cestu a ubytování v trojmístném oddíle T3, činí 49 eur (1 294 korun).

Nejvíce se změní MHD v Hradci Králové

Královéhradecký magistrát spoří, a proto objednal u dopravního podniku méně spojů, než jezdilo dosud. Celkem se snižuje rozsah MHD o 3,5 procenta. Končí provoz linek 19 a 21, výrazně je omezen také počet spojů na lince 16, která jezdí z Hradce do sousední obce Stěžery.

Změny čekají také příměstskou dopravu v okolí Prahy, největší změny čekají oblast Říčan, kde se změní vedení linek 303, 428, 469 a 494. Drobnější změny MHD čekají i samotnou Prahu, podobně i Ostravu nebo Mladou Boleslav.