Hašek chce být ministrem zemědělství, post hejtmana by opustil

Brno - Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek (ČSSD) je po případném vítězství sociální demokracie v letošních parlamentních volbách připraven přijmout nabídku stát se ministrem zemědělství a opustit svůj současný post hejtmana. Uvedl to dnes po setkání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem. Zároveň souhlasí s tím, že se stane jedním z celostátních lídrů předvolební kampaně ČSSD. Stát se poslancem se ale nechystá. Pokud zaujme na jihomoravské kandidátce ČSSD do sněmovny nějaké místo, pak pouze symbolické, ne v jejím čele.

„Buď budu dál hejtman na 100 procent, nebo když dostanu nabídku na to, abych byl ministrem zemědělství, případně nějaké další angažmá, tak to samozřejmě znamená, že budu muset odejít z pozice hejtmana,“ uvedl Hašek, který nyní zastává ve straně post stínového ministra zemědělství. Resort by se podle svých slov snažil posílit například o kompetence související s rozvojem venkova, které nyní spadají spíše pod ministerstvo pro místní rozvoj. Jasno podle něj bude ale až po volbách.

Vystřídat na jihomoravské kandidátce ČSSD lídra Bohuslava Sobotku ani být na špici kandidátky se Hašek nechystá. Které místo v pořadí by mohl zaujmout, ale nechtěl nyní komentovat: „Pokud na kandidátce, tak na nějakém symbolickém místě pro vyjádření podpory, nikoli jako některý ze špičkových kandidátů.“

ČSSD zahájí takzvanou horkou část kampaně 22. dubna

Hašek chce v předvolební kampani sociálních demokratů vydatně pomáhat. Bude jedním z názorových lídrů a povede jedno ze tří celostátních předvolebních turné. Sociální demokraté zahájí takzvanou horkou část kampaně 22. dubna v Moravskoslezském kraji. Podle hlavního volebního manažera Jaroslava Tvrdíka zatím strana na kampaň vyčlenila 160 milionů korun. Není to ale částka konečná, další peníze dají krajské organizace a ČSSD počítá ještě se sponzorskými dary.