Policejní velitel ohrožoval personál v nemocnici, prý byl opilý

Hradec Králové – Velitel vnější služby Policie ČR v Hradci Králové Josef Macháček byl postaven mimo službu. Měl se dopustit výtržnosti ve fakultní nemocnici, slovně napadat lékaře a sestry a také zasahující policejní hlídku. Navíc byl podle svědků události opilý a svou agresivitou ohrožoval zdraví a bezpečnost zdravotnického personálu.

Stalo se to na oddělení akutního příjmu v hradecké fakultní nemocnici ve čtyři hodiny ráno. Policejní velitel Macháček sem přijel kvůli ošetření partnerky. Tvrdil, že si jí personál dlouho a dostatečně nevšímal, proto se rozzlobil. „Již při jednání jevil známky opilosti. Z jeho strany docházelo ke slovnímu napadání lékařů i sester. Naše ochranka na to nestačila, naopak hrubost toho pána stoupala, tak jsme povolali policii,“ popisuje celou situaci náměstek ředitele hradecké fakultní nemocnice Zdeněk Tušl. „V této souvislosti jsme podali návrh na zahájení trestního stíhání podezřelého policisty pro trestný čin výtržnictví, násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a pro trestný čin urážky mezi vojáky. Státní zástupkyně zahájila trestní stíhání,“ dodává k případu mluvčí Inspekce ministerstva vnitra Martina Lidlová.

Macháček se podle zdravotníků choval agresivně a přivolaným policistům ze své pozice nadřízeného vyhrožoval. „Bylo tam snad nějaké kopání do židlí a podobně. Vypadalo to, že by mohlo dojít k napadení personálu. Ten proto povolal další ostrahu,“ dodává k případu ředitel Tušl.

Okamžitě po incidentu postavil krajský policejní ředitel Petr Přibyl velitele Macháčka mimo službu. „Do současné doby jsme neobdrželi žádné materiály, na jejichž základě bychom mohli rozhodnout o dalším postupu. Proto velitel vnější služby z Hradce Králové nadále zůstává zproštěn výkonu služby,“ uvádí mluvčí Policie ČR Správy Východočeského kraje Iva Marková.

Veliteli Macháčkovi hrozí propuštění od policie i nepodmíněný trest. Josef Macháček vzkázal novinářům, že obvinění dosud nepřevzal a že se k němu tudíž nebude vyjadřovat.