Antimonopolní úřad se zajímá o zakázku VZP na vymáhání dluhů

Praha - Antimonopolní úřad se začal zajímat o tendr Všeobecné zdravotní pojišťovny na pomoc při vymáhání dluhů. Zakázku za 430 milionů získalo na čtyři roky sdružení, ve kterém je advokátní kancelář Němec, Bláha a Navrátilová, v níž má podíl bývalý ministr Pavel Němec, dále exekutor Juraj Podkonický a vymahačská firma BSP Lawyer Partners. Informoval o tom Český rozhlas.

Tendr prý kritizují interní dokumenty pojišťovny kvůli tomu, že není jasné, zda vítěz zakázky skutečně pomůže VZP získat více peněz od dlužníků. Teď má pojišťovna na vymáhání pohledávek svůj vlastní tým právníků a úředníků. „Úřad pro ochranu hospodářské soutěže si pouze vyžádal podklady, správní řízení nezahájil, takže my čekáme, jestli se úřad vyjádří a zahájí správní řízení, nebo nikoli,“ řekl Českému rozhlasu ředitel VZP Pavel Horák. 

O tendru měla podle Radiožurnálu jednat i správní rada VZP. Kvůli zájmu antimonopolního úřadu prý ale předseda rady a první náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr tento bod stáhl z programu. Sám si prý myslí, že výběrové řízení bylo v pořádku.   

„Ta soutěž byla transparentní, protože byla anonymní, což já považuji za správné, a věřte tomu, že nikdo z členů správní rady do probíhajícího výběrového řízení nemá přístup, ani přístup mít nemůže. Určitě se k tomu správní rada vrátí, ale nechtějte v tuto chvíli vědět, jak se k tomu správní rada postaví,“ řekl Šnajdr Radiožurnálu.   

Z vítězné nabídky plyne, že VZP má platit vítězi každý měsíc paušálně několikamilionové sumy a že se nepřihlíží k tomu, kolik skutečně firmy vymůžou. Bývalý ministr spravedlnosti Němec je znám tím, že po jeho odchodu zůstaly na ministerstvu dluhy, hlavně kvůli nekontrolovaným opravám soudů, připomněl Radiožurnál. Exministr měl i statisícové účty za telefon.