V Pardubickém kraji se diskuze točila okolo spalovny i korupce

Pardubice – Třetí díl předvolebního seriálu Otázek Václava Moravce se tentokrát vysílal z pardubického domu kultury Dukla. Podle průzkumu agentur SC&C a STEM pro Českou televizi by volby do Poslanecké sněmovny v Pardubickém kraji vyhrála sociální demokracie. Kromě ní ale ve volebním modelu překročilo pětiprocentní hranici ještě dalších šest stran. Debaty se proto zúčastnili poslanec Miroslav Váňa (ČSSD), poslanec Daniel Petruška (ODS), poslanec Václav Snopek (KSČM), poslanec Pavel Severa (TOP 09), architekt Miroslav Petráně (Věci veřejné), první náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek (KDU-ČSL) a sociální antropoložka Lucie Horváthová (Strana zelených).

Co do počtu voličů je Pardubický kraj třetí nejmenší v republice. V současné době hájí zájmy regionu deset poslanců – po čtyřech křeslech mají občanští a sociální demokraté, jedno komunisti a lidovci. Diskuze se ale kromě politiků zúčastnili i významné osobnosti Pardubického kraje: kněz Zbygniew Czendlik, signatářka Charty 77 Jarmila Stibicová nebo odborový předák Jaromír Dušek.

V exkluzivním průzkumu pro ČT se obyvatelé Pardubického kraje profilují jako velmi ekologicky smýšlející. Proto se diskuze kromě aktuálních témat, jako je rozsáhlá stávka v dopravě, týkala kontroverzní spalovny průmyslových odpadů v Rybitví u Pardubic a obecně nakládání s odpady. Petici proti spalovně podepsalo skoro padesát tisíc lidí, kterým vadí, že by spalovna měla nebezpečné odpady likvidovat v blízkosti bytové zástavby. 

Video Reportáž Michala Klokočníka
video

Reportáž Michala Klokočníka

Václav Snopek upozornil, že v Rybitví má vyrůst spalovna průmyslového odpadu, do které by se odpad dovážel ze širokého okolí a která by ještě dále zatěžovala už tak dost postižené životní prostředí v kraji. Podle něj je něco jiného, pokud by v kraji vyrostla spalovna komunálního odpadu. Dalším řešením by mohla být snížená sazba DPH na recyklovatelné výrobky, díky čemuž by se mohla omezit produkce odpadu. „Já se nebráním tomu, aby se v diskuzi řeklo, na jaké obaly by mohla být snížená daň. Určitě by to podpořilo likvidaci obalů,“ domnívá se Pavel Severa, jehož strana jinak proti různým daňovým výjimkám hlasitě vystupuje.

Roman Línek pak připomněl citát Saint-Exupéryho: „My jsme nezdědili Zemi od našich předků, my ji máme půjčenou od svých dětí.“ Proto je prý spalování odpadu vhodnějším řešením, protože skládky prý tento problém jen odsouvají. Podle Lucie Horváthové přináší recyklování odpadu i tu výhodu, že Česko nebude muset tolik dovážet určitě suroviny: „Budeme investovat do obnovitelných zdrojů, budeme mít čístší životní prostředí a recyklování můžeme využít i pro tvorbu pracovních míst.“  

Lídři představili i recept proti korupci

Jedna z osobností kraje Jarmila Stibicová se hostů Otázek ptala, jak by zamezili bující korupci. Poslanec ČSSD Miroslav Váňa upozornil, že má strana jasně formulovaný protikorupční balíček, ve kterém nechybí audit zadávání veřejných zakázek nebo kompletní revize ministerských smluv: „My máme tyto zákony předložené v Parlamentu k jednání, a kdyby ve sněmovně ODS nestávkovala, tak už by ty zákony byly přijaty,“ rýpl si Váňa do občanských demokratů. 

Poslanec Daniel Petruška vzápětí kontroval, že se nechce strefovat do sociálních demokratů, protože mají svých korupčních afér dost. Představil ale i svůj recept: „Korupce je všude tam, kde rozdáváte státní peníze. Lék na korupci je velmi jednoduchý - omezme prostor, kde rozhoduje státní úředník, a potom omezíte korupci.“

Lídr Věcí veřejných Miroslav Petráně uvedl, že se musí změnit zákon o zadávání veřejných zakázek, který je prý dodnes zákonem na okrádání samospráv: „On k té korupci přímo vybízí, tak jak postaven,“ domnívá se Petráně. Dalším opatřením je pak změna zákona o rozpočtovém určení daní, protože prý na státní úrovni dochází k mnohem větší korupci než na úrovni krajů a obcí.