O přerušení trestu Brožové-Polednové již požádal advokát

Praha - Advokát Ludmily Brožové-Polednové Vladimír Kovář požádal v úterý královéhradecký krajský soud o přerušení šestiletého trestu své klientky za podíl na justiční vraždě Milady Horákové. Podle prvoinstančního verdiktu královéhradeckého krajského soudu z minulého týdne by totiž Brožová-Polednová měla být propuštěna z vězení, jelikož se jí týkají amnestie z roku 1953, 1955 a 1990. Každá z nich zkracuje prokurátorce trest o dva roky. Píše o tom dnešní vydání deníku Právo.

Rozhodnutí ale zatím není pravomocné, protože se proti němu k pražskému vrchnímu soudu odvolalo královéhradecké státní zastupitelství. Podle slov mluvčího Jana Fořta vrchní soud zatím spis s případem neobdržel. Příslušný senát by ale měl rozhodnout záhy po jeho doručení.

„Podal jsem návrh na přerušení výkonu trestu. Vzhledem k tomu, že se dohadují, jestli amnestie ano, nebo ne, tak by byl důvod k přerušení trestu do doby, než se to dohodne,“ tvrdí Kovář, který se k soudu obrátil již v úterý.

Brožová-Polednová, jež je dosud jedinou odsouzenou aktivní účastnicí vykonstruovaných procesů z 50. let., si ze svého trestu odpykala již rok. Vedení věznice ve Světlé nad Sázavou zatím neuvažuje o tom, že by ji ještě před rozhodnutím soudů aspoň na čas pustilo domů. „Paní Polednová si dosud neodpykala dostatečně dlouhou dobu na to, aby mohla jít ven na více dnů,“ uvedla mluvčí věznice Eva Hodná.

Brožová-Polednová se podílela na vraždě Horákové

Právnička a demokratická politička Horáková byla v roce 1949 zatčena a v červnu 1950 odsouzena k trestu smrti. Podle tehdejší obžaloby připravovala jako hlava spikleneckého centra návrat ke kapitalismu, spolupracovala s dalšími „zrádci režimu“ a nepřátelským agentům předávala důležité informace. Spolu s Horákovou bylo v procesu odsouzeno dalších 12 lidí, tři z nich k trestu smrti. Brožová-Polednová se procesu účastnila jako žalobkyně, vyslýchala nejen Horákovou, ale i další odsouzené.