Bakala: Prodej bývalých bytů OKD jsem nikdy neslíbil

Praha - Finančník Zdeněk Bakala tvrdí, že nikdy neslíbil, že prodá bývalé byty OKD. Bakala to řekl po dnešním jednání, ve kterém soud rozhoduje o jeho žalobě na místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka. Bakalovi se nelíbí, že jej Zaorálek v souvislosti s kauzou bývalých bytů OKD přirovnal ke „gaunerovi“, a domáhá se finanční satisfakce 300 000 korun a omluvy. Soudce jednání odročil na květen. „Žádný slib nikdy učiněn nebyl. Ani mnou, ani nikým jiným z naší skupiny,“ řekl Bakala.

Podle Bakaly se jedná o účelovou dezinformaci a dezinterpretaci jejich předchozích vyjádření „a je to organizováno skupinou kolem pana Zaorálka“. Zaorálek v listopadu soudu řekl, že se s Bakalou sešel na přelomu let 2004 a 2005 a na téma bytů OKD s ním hovořil. „V podstatě pan Bakala slíbil, že byty nájemníkům převede. Že jim je nabídne a převede,“ řekl tehdy Zaorálek. Bakala dnes uvedl, že si to nepamatuje.

Finančník v únoru 2005 České televizi řekl, že OKD, jejímž byl spoluvlastníkem prostřednictvím koncernu Karbon Invest (KI), chce byty prodat. Přednost při prodeji měli mít podle jeho tehdejšího vyjádření současní nájemníci. „Za tři roky budete vědět, jakým způsobem a kdy si budete moci byt koupit,“ uvedl tehdy. Dnes řekl, že tehdejší vyjádření společnosti byla vytržena z kontextu. Prodej byl podle něho pouze jednou z možností. Firma si podle něho vyhradila tři roky, aby provedla analýzu bytového fondu a rozhodla se, co s ním. V roce 2008 pak realitní skupina RPG Real Estate oznámila, že se byty nechystá prodávat, ale investovat miliardové částky do zlepšení bytových domů i jejich okolí. Bakala dnes uvedl, že není většinovým vlastníkem společnosti RPG Byty, která fond v současnosti vlastní, a nemůže tak sám o prodeji rozhodovat.

Spor se týká téměř 45 000 bývalých bytů těžební OKD na severu Moravy. Byty před převedením na RPG Byty vlastnila mateřská společnost RPG Industries SE, která se k nim dostala koupí společnosti KI. RPG Industries SE již dostala za převod bytů na dceřinou společnost od ministerstva financí pokutu 30 milionů korun, protože tím prý porušila privatizační smlouvu. KI získala byty při privatizaci v září 2004, kdy se mimo jiné zavázala byty při prodeji přednostně nabídnout dosavadním nájemníkům za netržní cenu. Nájemníci si chtějí byty dlouhodobě odkoupit.

Bakala s tím podle Zaorálka nejprve souhlasil, pak prý ale změnil názor a oznámil, že se je prodávat nechystá. Nájemníci se začali obávat, že má v plánu je v budoucnu prodávat za tržní ceny. Firma RPG Industries loni v červnu předkupní právo nájemníkům vypověděla. Ministerstvo financí kvůli tomu začátkem listopadu podalo určovací žalobu, RPG Byty má předběžným opatřením soudu uloženu povinnost zdržet se nakládání s bytovým fondem. Výroky, o které v soudním sporu jde, zazněly v říjnu 2008 na tiskové konferenci v Ostravě. Zaorálek tehdy kritizoval způsob, jakým se Bakala stará o bytový fond, jeho jednání označil za nesolidní. Finančník se podle jeho tehdejších slov snaží vyhýbat svým závazkům obsaženým v kupní smlouvě. „Pan Bakala se chová jako gauner,“ řekl tehdy Zaorálek.

Bakala tvrdí, že ho Zaorálkův výrok poškodil

„Jsou to hanlivá a citově zabarvená slova, která jsou používána ústavním činitelem,“ řekl k tomu dnes u soudu Bakala. „Já jsem vždy podnikal zcela v souladu s etickými normami a zákony,“ dodal. Zaorálkův výrok měl podle něho vliv i na jeho obchodní aktivity. Někteří jeho zahraniční partneři se podle něho začali ptát, proč proti němu vede místopředseda sněmovny „lživou kampaň“.

Soud dnes provedl další důkazy a vyslechl svědky. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Miroslav Syrový uvedl, že se s Bakalou setkal opakovaně a mluvil s ním i na téma bytového fondu. Finančník prý v minulosti uvedl, že prodej bytů zvažuje. „Přímo, že by řekl: Budu to prodávat, to mi nikdy neřekl,“ uvedl dnes Syrový. Dodal, že z Bakalových vyjádření z roku 2005 nepochopil, že se byty jistě prodávat budou. Naopak předseda senátorů ČSSD a starosta Bohumína na Karvinsku Petr Vícha uvedl, že Bakala se v únoru 2005 zúčastnil jednání Svazu obcí okresu Karviná. Finančník starostům tehdy podle Víchy řekl, že se nový vlastník seznámí se stavem bytového fondu a v horizontu pěti let by mělo začít prodávání bytů. Pravidla prodeje měla být podle Bakaly známa do tří let, uvedl Vícha.