Vyšetřovací komise ve sněmovně? Už nic nezjistí a po volbách skončí

Praha – Poslanci před nějakou dobou s velkou slávou zřizovali komise, které měly vrhnout světlo na kauzu poslance Moravy nebo na prorůstání organizovaného zločinu, jak ho zmiňuje spis Krakatice. Jenomže obě kauzy utichly, komise už nic nevyřeší a s koncem volebního období sněmovny zaniknou. Poslanci se totiž ani v jednom případě neshodli na předsedovi komise - a bez něj nemůže pracovat.

Komise ke kauze Morava, přesněji k údajném obstarávání kompromitujících materiálů na poslance, přitom vznikla už v září 2008 – u jejího založení stála ČSSD. „Komise už pracovat nezačne, to je zcela evidentní,“ domnívá se její člen Marek Benda (ODS), protože poslanci nezvolí jejího předsedu. „I kdyby náhodou zvolen byl, do voleb komise nic nezjistí,“ soudí Benda. Podle něj prý sociální demokraty případy údajné kompromitace poslanců příliš nezajímaly, komisi prý prosadili, aby upoutali pozornost. „Myslím si to téměř o všech komisích,“ podotkl Benda. 

Také komise ke spisu Krakatice působí už nějakou dobu, poslanci ji oživili loni v listopadu. Jenže ani ona nemá předsedu, přitom se měla zabývat otázkami kolem spisu, který mimo jiné mapuje aktivity zavražděného podnikatele Františka Mrázka, o němž některá média psala jako o šéfovi českého podsvětí s úzkými vazbami na politiky. Také za zřízením této komise stála ČSSD. 

Podle Stanislava Křečka (ČSSD), který je členem komise ke Krakatici, může za nastalou situaci zablokovaná činnost sněmovny. „Komise by už k ničemu pro nedostatek času nedospěla, i kdyby poslanci jejího šéfa zvolili. Je to škoda, jistě by celá řada zajímavých skutečností vyšla najevo,“ dodal poslanec. 

Vyšetřovacích komisí založila sněmovna k různým záležitostem řadu. K ničemu většinou nedospěly. Komise ke kauze exposlance Moravy měla sněmovně předložit výsledky práce už loni v červnu, komise ke Krakatici tak má podle usnesení sněmovny učinit do konce dubna. Předsedy těchto komisí volili poslanci naposledy v únoru, nikdo z kandidátů neuspěl.   


Někdejší poslanec Morava sháněl podle reportáže televize Nova a Mladé fronty Dnes kompromitující informace na svého tehdejšího stranického kolegu Vlastimila Tlustého a tehdejší poslankyni Strany zelených Olgu Zubovou. Morava se mimo jiné nechal fotografovat s její dcerou a snímky chtěl podle reportáže použít k zastrašování političky. Morava nakonec na svůj mandát rezignoval.