Zodpovědnost lékaře za smrt hocha na lyžařském kurzu prozkoumá NS

Brno - Případ lékaře Vlastimila Havlíčka, který údajně zanedbal péči o školáka na lyžařském výcviku, zkoumá Nejvyšší soud (NS). Soudci obdrželi dovolání, v němž Havlíček požaduje zrušení pravomocného rozsudku. Třináctiletý chlapec krátce po návratu z výcviku zemřel. Brněnské soudy Havlíčkovi uložily dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Většinu podnětů v trestních věcech Nejvyšší soud nakonec odmítá. Za jak dlouho nyní rozhodne, ale nelze předjímat. V trestních věcech to většinou trvá několik měsíců. Rozsudek nad Havlíčkem je již od loňského září pravomocný, dovolání k Nejvyššímu soudu na tom nic nemění.

Havlíček podle soudu pochybil jako lékařský dozor lyžařského kurzu v lednu 2003. Chlapec onemocněl na horské chatě v Krkonoších. Po návratu do Brna zemřel. Smrt způsobilo selhání orgánů zapříčiněné rozsáhlým zánětem v hrtanu a průdušnici.

Lékař svou vinu popírá

Lékař od počátku tvrdí, že péči nezanedbal. Hocha podle něj postihlo virové onemocnění, které si nevyžadovalo převoz na pohotovost s případnou následnou hospitalizací. „Nadále tvrdíme, že není prokázána příčinná souvislost mezi smrtí chlapce a postupem lékaře,“ uvedl před časem Havlíčkův obhájce Lukáš Prudil. Už loni avizoval, že se obrátí na Nejvyšší soud.

Naopak obžaloba a právní zástupce chlapcovy rodiny se domnívali, že pochybení lékaře je nepopiratelné. Hoch měl dva dny před návratem z kurzu vážné zdravotní obtíže. Trápila jej teplota, průjmy, trpěl nechutenstvím a byl pobledlý. Student ani nebyl schopen si sám zabalit věci na cestu domů. Do autobusu jej museli přepravit sněžným skútrem.

Brněnský krajský soud zrušil trest pro lékaře, kterému zemřel čtrnáctiletý chlapec po lyžařském výcviku.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24