Na Haiti míří Praga V3S, pomůže vyvrtat studny s pitnou vodu

Praha/Baie de Henne – V rámci projektu Praga-Haiti zamíří z České republiky na ostrovní stát už druhý automobil Praga V3S tentokrát s nástavbou „sklápěč“. Do země by mohl odjet na přelomu dubna a května. Součástí automobilu bude i vrtná souprava, která má pomoci s vybudováním dvaceti studní na pitnou vodu. Projekt přijde na 3,3 milionu korun, zatím schází 1,2 milionu na zakoupení kompresoru. Většinu peněz poskytli drobní sponzoři. Oblast Baie de Henne (Zátoka slepic) nebyla zdevastovaná lednovým zemětřesením. V místě, kde česká katolická misie působí už od roku 2008, je ale dlouhodobý nedostatek kvalitní pitné vody i špatná dopravní obslužnost.

Místní obyvatelé jsou odkázáni na dvě studny ve vesnici, které jsou v nepřetržitém provozu. Obyvatelé okolních vesnic tak chodí pro vodu až 3 hodiny pěšky. „Nefunguje tam infrastruktura ani běžné věci, jaké máme u nás. Vláda se o to nestará. Lidé na to nemají peníze, takže si musí ručně vykopat studnu, nebo si vodu berou z potoků. V té vodě bychom se my ani skoro nemyli,“ přiblížil manažer projektu Praga-Haiti Václav Vacek. Organizátoři proto plánují, že s vrtnou soupravou vyšlou z Česka ještě dva nebo tři odborníky, kteří zaučí místního člověka i ve vrtání studní. Ty se po vyhloubení vybaví speciálními čerpadly poháněnými šlapáním, která za den vyzvednou až 300 litrů vody.

Nová V3S se speciálně upravenýmhydraulickým ramenem proto bude sloužit i kpřepravě vrtné soupravy,která má pomoci s vybudováním dvaceti studní s pitnou vodou. Misie se kvůli vyvrtání studní pokoušela kontaktovat i místí firmy operující v hlavním městě Port-au-Prince. Projekt ale vedle vysokých cen ztroskotal právě na nemožnosti dopravy vrtné soupravy. Do odlehlé části ostrova totiž nevedou žádné silnice.

Původním cílem projektu bylo především zvýšit v misii dopravní obslužnost. V celé zemi prakticky neexistují silnice a mosty přes vodní toky. Automobily tak musejí překonávat nezpevněné cesty plné výmolů a balvanů. Z České republiky proto na jaře 2009 na Haiti putoval první automobil Praga V3S s nástavbou „skříň“ a montážní dílnou, který je určený především pro přepravu osob, potravin a provozního materiálu. Na ostrově s ním jezdí misionář Roman Musil, český řidič už zaučil i místního Haiťana.

Praha pošle na Haiti terénní automobil městské policie

Hlavní město Praha je připraveno expedici přispět částkou 200 tisíc korun na přepravu, posílá s ní i terénní automobil městské policie. Lidé mohou projekt podpořit darem na účet veřejné sbírky: 35-1868350237/0100, variabilní symbol 77777.

/*json*/{"map":{"lat":19.2904056395,"lng":-72.4603271484,"zoom":8,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":19.673625561844,"lng":-73.218383789062,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/