Masaryk na koni dorazil před muzeum v Lánech

Lány – Jezdeckou sochu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka odhalí při příležitosti oslav 160 let od Masarykova narození v Lánech na Kladensku. Bronzový monument dnes společně s autorem sochařem Petrem Novákem vyrazil ráno z Horní Kalné směrem na Mladou Boleslav a dále na Prahu. Na konci cesty pak jeřáb umístil třímetrovou sochu na podstavec před lánským muzeem. Do soboty, kdy ji má odhalit středočeský hejtman David Rath (ČSSD), zůstane zahalena.

„Váha sochy je 1 200 kilogramů, měří asi 3,30 metru a je vyrobena z bronzu. Sestavena byla z třiceti dílů,“ popsal pro ČT parametry sochy Pavel Horák ze slévárny v Horní Kalné.

Autor sochy Petr Novák:

„Chtěl jsem, aby byl zamyšlený a zároveň dobrosrdečný a hodný člověk. Ne pán země, ale ten, který o ni má starost.“

Akce k výročí Masarykova narození začnou v pátek v Rakovníku, kde bude mimo jiné odhalena busta prvního československého prezidenta v nemocnici. V sobotu pak budou pokračovat v Lánech - jejich hlavním bodem bude odhalení jezdecké sochy - a v neděli se přesunou do Hodonína.

Dílo v mírně nadživotní velikosti vytvořil sochař Petr Novák z Jaroměře na Náchodsku, náklady dosáhly 2,6 milionu korun. Celá plastika vznikla díky veřejné sbírce, největší částkou, dvěma miliony korun, do ní přispěl Středočeský kraj.

Tomáš Garrigue Masaryk

stál v čele Československa od založení samostatného státu v roce 1918 až do roku 1935. První prezident se na vzniku Československa podílel spolu se svým nástupcem Edvardem Benešem a Slovákem Milanem Rastislavem Štefánikem. Úřad hlavy státu zastával nejdéle ze všech prezidentů v dějinách Československa i České republiky. Masaryk na lánském zámku zemřel 14. září 1937 ve věku 87 let. Bylo to skoro dva roky poté, co na prezidentský úřad ze zdravotních důvodů abdikoval. Lánský hřbitov je i místem posledního odpočinku jeho manželky Charlotty, syna Jana a dcery Alice.

Akademický sochař Petr Novák
Akademický sochař Petr Novák