Ženevský autosalon se otevírá pro veřejnost

Ženeva - Veřejnost může ode dneška navštívit 80. ročník mezinárodního autosalonu v Ženevě. Návštěvníci se mohou těšit na více než 100 světových a evropských premiér. Novinky se čekají od zahraničních automobilek v oblasti ekologického pohonu. Česká Škodovka představuje na výstavě modernizované modely Fabie a Škody Roomster.

Letošní autosalon je ve znamení menších aut, které jdou během ekonomické krize nejvíc na odbyt. A pozadu nezůstávají ani modely Škodovky. Roomster a Fabie mají nový design a výkonější motory. Nově se zájemcům ukáže model RS s výkonem 180 koní. Obě sériové verze RS jsou poprvé osazeny čtyřválcovým benzinovým motorem s dvojitým přeplňováním. Na samotném výstavišti jsou k vidění také facelifty klasické Škody Fabie a Roomsteru i nová Fabia Scout.

„Jsou to ta správná auta na správném místě. I přes zlepšení nebudou dražší než předchůdci,“ okomentoval nové verze fabií předseda představenstva Škody Rainhard Jung. Fabia opět startuje pod dvousettisícovou hranicí.

S menšími vozy přišla i konkurence. O přízeň návštěvníků se utkají třeba nový Seat Ibiza Combi nebo Opel Meriva. Po menších vozech volají i příznivci dražších značek. Audi představilo model A1 a Citroën zase DS3. „Audi je pro lidi, kteří chtějí městské auto, ale zároveň luxus a špičkovou techniku,“ uvedl projektový manažer Audi A1 Manfred Sewenig.

Zájem je i o nový model Citroënu. „Už máme velmi velké ohlasy, dokonce i v České republice, kde tento model dokonce ještě nebyl uveden, bude se uvádět v květnu,“ řekla PR manažerka Citroënu ČR Martina Bedrnová.

Zelená Ferrari i Porsche

Stejně jako v předchozích letech ovládají ženevský autosalon také elektromobily nebo hybridy. Ekologicky šetrných vozů je na výstavě k vidění celá řada. Třeba Fiat se prezentuje coby nejekologičtější značka v Evropě.

V netradiční zelené barvě se představil také prototyp hybridního vozu od italské automobilky Ferrari. Maranellská značka s ním chce prolomit tabu, podle něhož musí být drahá sprotovní auta vybavena spalovacím motorem. Hybrid postavený na bázi modelu Fiorano je jediný svého druhu, ale technologie, kterou v něm výrobce zkouší, se zřejmě objeví v budoucích modelech Ferrari.

Italská automobilka ale nezelená sama. Hybridní supersport připravuje i Porsche, který navíc představil hybridní verzi svého SUV Cayenne. V Ženevě nechybí ani hybridní BMW 5.