V Číně plánují do roku 2012 až 13 tisíc kilometrů vysokorychlostních tratí

Peking - Do konce roku 2012 dosáhne provozní délka čínských vysokorychlostních železnic 13 000 kilometrů, čímž bude vytvořena největší vysokorychlostní železniční síť na světě. Informovalo o tom internetové vydání deníku China Daily s odvoláním na nejnovější plán čínského ministerstva železnic. Podle internetové Wikipedie disponuje Čína v současné době nejrozsáhlejším systémem tratí vysokorychlostních vlaků. Jejich délka na čínském území nyní přesahuje 3 000 kilometrů. Nyní se v Číně údajně pracuje na více než 40 vysokorychlostních železničních projektech.

V příštích třech letech uvede Čína do provozu 26 000 kilometrů železnic, z nichž 9 200 kilometrů bude vysokorychlostních, sdělil ministr železnic Liou Č'-ťün.

Náklady na výstavbu jednoho kilometru vysokorychlostní železnice se pohybují kolem 100 milionů jüanů (276 milionů korun). Investice do této sítě tak v následujících třech letech překročí 900 miliard jüanů (2,48 bilionu korun).

Podle dlouhodobého plánu ministerstva železnic by Čína měla mít čtyři vysokorychlostní železniční trasy spojující východ se západem země a čtyři vedoucí z jihu na sever. Výhledově by se tak cesta mezi dvěma sousedními provinčními metropolemi měla snížit na jednu až dvě hodiny, uvedlo ministerstvo.