Petici proti maturitám podepsalo na 130 škol

Praha - Petici proti státním maturitám už podepsalo přes 130 škol z celé republiky. Učitelé kritizují obsah i způsob provedení nových zkoušek, obrátili se proto na školské odbory a senátní výbor pro vzdělávání. První petice vzešla z ostravského Gymnázia Matiční. Odboráři na konec března svolali konferenci, jsou prý připraveni podpořit učitele v případných protestech. Šéf centra pro maturity Cermat Pavel Zelený ale opakovaně tvrdí, že přípravy zkoušek běží podle plánu a jejich startu v příštím roce nic nebrání.

Ostravští kantoři v petici označili mnohaletou přípravu jednotných zkoušek za šlendrián a tunel a odmítli se účastnit nových školení na organizaci zkoušek. Nelíbí se jim odměňování pedagogů za přípravu maturit ani současný systém školení, kdy by měli opakovat už jednou absolvované semináře. „Denně přicházejí další podpisové archy vyjadřující podporu,“ sdělila kantorka z Gymnázia Matiční Naděžda Nováková s tím, že s jejich peticí souhlasí stovky, možná i tisíce učitelů. Další petice vznikla v Českých Budějovicích. Vyučující si v ní stěžují na klasifikaci nových zkoušek.

Místopředsedkyně školských odborů Markéta Vondráčková řekla, že proti myšlence jednotných zkoušek v zásadě nic nemají, vadí jim prý ale neustálé odklady, vysoká finanční náročnost a nejasná pravidla. Pokud je prý zástupci ministerstva školství na březnové konferenci nepřesvědčí, že je s maturitou vše v pořádku, jsou připraveni podpořit případné protesty učitelů.

Šéf státních maturit: K odkladu není důvod

Podle šéfa maturit Zeleného ale k odkladu není žádný důvod. V současnosti se konají školení učitelů a jsou vypsána výběrová řízení na rozvoz testů do škol a zajištění logistiky. Na říjen je pak naplánována generálka maturit. Státní zkoušky mají sjednotit úroveň středních škol a v budoucnu by mohly jejich výsledky uznávat i vysoké školy místo přijímacích zkoušek. Šéfka českého školství Miroslava Kopicová také varovala, aby se maturity nestaly otázkou předvolebního boje.

O odklad maturit se v poslední době velmi zasazuje třeba senátor a náměstek středočeského hejtmana Marcel Chládek (ČSSD), na jehož podnět začal Antimonopolní úřad prošetřovat jeden z tendrů na zajištění zkoušek. Odklad maturit o tři roky chce projednat v senátorském klubu ČSSD, tento návrh prý ale najde příznivce i z jiných stran. Sociální demokracie přitom spuštění státních maturit prosazovala už v roce 2008.


Maturity měly původně začít právě v roce 2008, poté letos. Kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti byly ale odloženy až na příští rok. Příprava zkoušek stála od roku 2000 celkem 342 milionů korun. Do roku 2011 pak spolkne ještě dalších 285 milionů, provoz bude ročně stát čtvrt miliardy. Na přípravu maturit může ministerstvo do roku 2013 čerpat až 405 milionů korun z evropských fondů.