Německo zahájilo oslavy 175 let železnice

Postupim (Německo) – V Německu začala série vzpomínkových akcí, které vyvrcholí 7. prosince v den 175. výročí jízdy prvního vlaku na území dnešní Spolkové republiky. Sérii oslav zahájil na postupimském Císařském nádraží předseda představenstva Německých drah (DB) Rüdiger Grube s parlamentním sekretářem ministerstva dopravy Enakem Ferlemannem. Představili soupravu rychlovlaku ICE vyzdobenou motivy železniční historie. Oslavy budou pokračovat během března ve Fürthu, Drážďanech a Lipsku.

Na zahájení oslav 175 let železnice v Německu naváže 14. března slavnost v bavorském Fürthu a především o týden později setkání parních lokomotiv v Drážďanech. Na konci měsíce proběhne v Lipsku další železniční festival. Během roku budou k vidění výstavy či parní lokomotivy i na mnoha dalších místech, zejména v muzeum DB v Norimberku.

První vlak vedený lokomotivou Orel (Adler) jel na území dnešního Německa po krátké trase mezi Norimberkem a Fürthem 7. prosince 1835. První „dálkovou“ německou železnicí ovšem byla trať z Lipska do Drážďan, po níž projel první vlak s lokomotivou Saxonia v roce 1839.