Odborníci se přimlouvají za defibrilátory na veřejnosti

Praha - Lékaři a záchranáři stále silněji volají po instalaci defibrilátorů na veřejných prostorách. Přístroj, který se dá pořídit za pár desítek tisíc, totiž i úplnému laikovi pomůže zachránit člověka, kterého právě postihl srdeční kolaps. Použití přitom nemůže být jednodušší, stačí totiž nalepit elektrody a přístroj sám instruuje zachránce v dalším postupu.

Výhodou modernějších přístrojů je, že dokonce zvládne posoudit kvalitu srdeční masáže. V případě, že třeba zachránce tlačí na hrudní koš málo, defibrilátor ho upozorní. „Nedovolí mu masáž přerušit a to je přesně to, co je pro ošetřovaného člověka záchranou života,“ dodává ředitel jihočeských záchranářů Marek Slabý.

Kardiologové tvrdí, že lidí se srdečními nemocemi přibývá. „Jsou zde už pozitivní zahraniční zkušenosti, že se osvědčuje umístit tyto přístroje na místa s vysokou koncentrací lidí,“ uvedl pro ČT brněnský kardiolog Jiří Schildberger. Zatím to však požaduje pouze hokejový svaz na stadionech, defibrilátor již také patří do výbavy některých policejních vozů.

Odborníci by přitom tento přístroj uvítali také v obchodních centrech, na úřadech či letištích. Ministerstvo zatím o žádných lokalitách, případně dotacích na přístroje neuvažuje. „Není prioritou ministerstva mít defibrilátor na každém rohu, ale mít nejlepší vybavení v nemocnicích, které poskytují specializovanou péči,“ odůvodnil pro ČT stanovisko ministerstva zdravotnictví mluvčí Vlastimil Sršeň. Navíc podle ministerstva Češi nejsou ochotní poskytnout první pomoc, protože většinou nevědí jak. Při infarktu nebo zástavě krevního oběhu přitom o životě nebo smrti rozhoduje klíčových pět minut a právě defibrilátor dokáže zachránit až 40% lidí.

Aplikace defibrilátoru
Aplikace defibrilátoru
Více fotek
  • Aplikace defibrilátoru autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1475/147497.jpg
  • Defibrilátor autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/15/1476/147503.jpg