Litomyšl sníží parkovné, auto z podloubí už zmizelo

Litomyšl – Na náměstí v Litomyšli bude pro jeho obyvatele příští rok levnější parkování. Rozhodla tak radnice, aby vyřešila spor, kdy nespokojený obyvatel jednoho z domů na náměstí odstavil své auto na chodník do podloubí, které mu patří. Chtěl parkovací kartu se slevou, lidé žijící v domech na náměstí totiž musí platit stejné parkovné jako ostatní řidiči. Náměstí je přitom jediné zpoplatněné místo v Litomyšli.

Odstavenému fordu Pavla Skřiváčka se museli vyhýbat chodci v podloubí na litomyšlském náměstí od ledna. Majitel domu se rozhodl zaparkovat na svém pozemku, kde nemusel platit. „Když nemůžu stát na obecním, stojím na svém,“ shrnul tehdy Pavel Skřiváček.

Zástupci města se ho potom déle než měsíc snažili přesvědčit, aby s autem odjel. Hrozili i soudem. Nakonec se ale radnice rozhodla ustoupit a pro rezidenty zlevní parkování tak, jak je to běžné v jiných městech. Pan Skřiváček a další majitelé nemovitostí na náměstí v Litomyšli by tak ročně měli platit za parkování 500 korun, místo původních 2 000.

Že představitele radnice přesvědčil ke změně názoru právě čin Pavla Skřiváčka, úřad netají. „Takto demonstrativní odpor se v Litomyšli možná ještě nevyskytl,“ uvedl vedoucí hospodářského odboru Pavel Jiráň.

Vedení radnice navíc panu Skřiváčkovi nabídlo, že letošní parkovací kartu získá zdarma. Na její zaplacení se složí radní města ze svého.