Sobotka: Senát by měl zrušení vyššího zdanění benefitů zamítnout

Praha – Volba prezidenta České republiky v roce 2013 se blíží. Jedním z kandidátů by se mohl stát Přemysl Sobotka (ODS), který předpokládá, že dalším kandidátem bude předseda ČSSD Jiří Paroubek. Sobotka je senátorem za liberecký volební obvod a kdysi působil jako lékař na chirurgii. V Senátu sedí již od jeho vzniku – celých 14 let. Jako jeho předseda zastává funkci od roku 2004. Sobotka neočekává při dnešním jednání o zdanění benefitů v Senátu obstrukce, ale sám doufá, že bude návrh zamítnut. Senát jako horní komora Parlamentu podle něj funguje téměř ve všech tradičních demokraciích a jako „pojistka demokracie“ by se rozhodně neměla rušit.

Přemysl Sobotka je zastáncem zdravotnických poplatků. „Efekt těch třiceti korun je jasný a loňský rok to ukazuje. V onkologické péči jsme se dostali na evropskou úroveň,“ prohlásil Sobotka. Dalším pozitivním aspektem poplatků podle něj bylo i zkrácení čekací lhůty na operace. „Není pravda, že bychom tvořili zákony pro bohaté, nýbrž to děláme pro maximum občanů,“ řekl předseda.

Dnes se senátorům dostanou na stůl ožehavé benefity a jejich danění. Veřejnost výši výhod zákonodárců často kritizuje. „My to přeci nemůžeme dělat úplně jako čestnou funkci a nosit peníze za to, že to můžeme dělat,“ řekl Sobotka. Při jednání o zákonu žádné obstrukce neočekává. „Dnes dojde k hlasování, výsledek ale teď dopředu neumím říct,“ konstatoval Sobotka. Doufá zároveň, že návrh schválený vládou pod hrozbou stávky, Senát dnes zamítne.

Sobotka o činnosti Senátu:

„Vracíme kolem 30 procent zákonů do dolní komory. Z těchto zákonů máme až 60procentní úspěšnost, že to přijímají v našem znění.“


O Senátu se často mluví jako o takzvané „pojistce demokracie“. První senátní volby v Česku proběhly v roce 1996. „Všechny tradiční demokracie mají dvoukomorové parlamenty. Kromě Švédska za posledních padesát let žádná země nezrušila horní komoru,“ podotkl Sobotka, který o nezbytnosti její existence nepochybuje.

Důvěra veřejnosti v Senát ale postupně klesá, což je podle jeho předsedy způsobeno dramaty v Poslanecké sněmovně. „Lidé si to pak přenesou i na horní komoru,“ míní Sobotka. Problém vidí také v současném rozložení politických sil. „Senát je více polarizovaný. Někteří členové sem přinesli určitou formu jednání ze sněmovny,“ uvedl Sobotka. Plénum nejednalo již od 18. prosince loňského roku. „Od půlky ledna ale fungují výbory,“ podotkl Sobotka.

Cesta do Austrálie neznamenala podle Sobotky překročení vyhrazeného rozpočtu

Nedávná cesta senátorů do Austrálie pobouřila veřejnost. „My máme na letošní rok o tři nebo o čtyři miliony menší rozpočet na cestování a já jsem tam jel na pozvání parlamentu Austrálie,“ prohlásil Sobotka. Benefitem je podle něj navázání dalších kontaktů s novou zemí. „Osobní kontakt je jiný, než když s někým diskutujeme přes internet. Rozpočet jsme navíc nepřekročili,“ řekl Sobotka.

Přemysl Sobotka chce za tři roky na hradě vystřídat Václava Klause. Do volebního boje půjde jen se silným mandátem od ODS a přál by si, aby o jeho zvolení rozhodli občané již v přímé volbě. „Předpokládám, že dalším kandidátem bude Jiří Paroubek,“ konstatoval.