Šéf NATO Rasmussen žádá v Praze více vojáků

Praha - Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen dnes jednal v Praze. Českou republiku vyzval, aby posílila svou misi v Afghánistánu. Posilování jednotek alianční mise ISAF v Afghánistánu je totiž součástí strategie USA a Severoatlantické aliance na vyřešení složité bezpečnostní situace v této zemi. Ve sněmovně v těchto dnech leží návrh vlády vyslat na Střední východ dalších pětapadesát mužů. Zatímco ČSSD už dala najevo, že navýšení odmítá, zástupci ODS jsou pro.

Rasmussen v Praze žádal o dvě lékařské kliniky a armádní školitele pro tzv. výcvikovou misi. Ta má vyškolit afghánské policisty a vojáky, kteří by postupně měli přebírat dohled nad bezpečnostní situací v zemi. Stejný postup Američané realizují i v Iráku. Právě schopností Afghánců přebrat dohled nad zemí podmiňuje Severoatlantická aliance svou (ne)přítomnost v regionu.

Rasmussen: V Afghánistánu nebudeme navždy

Video Polední události o Rasmussenově návštěvě Prahy
video

Polední události o Rasmussenově návštěvě Prahy

"Vyzývám spojence, aby přispívali do této (výcvikové) mise, protože výcvik afghánských vojáků a policistů je zásadní. Naše mise v Afghánistánu skončí tehdy, když budou Afghánci schopni vzít odpovědnost do vlastních rukou,„ řekl generální tajemník NATO na tiskové konferenci po jednání s českým premiérem. “Potřebujeme výrazné navýšení počtu důstojníků výcviku, potřebujeme vycvikáře a doufám, že jimi bude Česká republika schopná přispět."

Anders Fogh Rasmussen:

„Jsme v Afghánistánu z důvodu bezpečnosti a solidarity. Když došlo k útoku na USA v září 2001, kořenil v Afghánistánu. To je důvod, proč nemůžeme dovolit, aby se opět stal bezpečným přístavem pro teroristy, kteří by opět vedli útoky proti Evropě a Severní Americe.“

Z uvažované české posily by s výcvikem mělo pomáhat 15 vojenských policistů, až 40 vojáků se dvěma dělostřeleckými radiolokátory Arthur by mělo střežit polské základny v provincii Ghazní. Rozhodnutí sněmovny ale zůstává nejasné.

Fischer: Získat posily je před volbami složité

„Země je tři měsíce před volbami a je to tedy i vnitropoliticky poměrně složitá situace, v níž vláda odeslala svůj návrh sněmovně. Myslím si, že ministr obrany v této souvislosti při projednávání ve výboru pro obranu a bezpečnost vykonal to, co bylo potřeba,“ řekl premiér Jan Fischer. Zároveň vyjádřil přání, aby byly mise ve sněmovně schváleny ještě v jejím stávajícím funkčním období, tzn. před květnovými volbami.

Mirek Topolánek vyjádřil podporu navyšování počtů českých vojsk v Afghánistánu. „I těch 55 vojáků a celkový počet 590 je samozřejmě příspěvek, který podporuji,“ řekl Topolánek. Jednat s ČSSD o podpoře pro ve sněmovně však diplomaticky odmítl: „ODS udělá to, co udělat může, to znamená, že bude hlasovat pro.“

ČSSD se zatím k vyslání dalších vojáků do Afghánistánu tváří odmítavě, počet českých mužů v zemi navyšovat nechce. „Umím si představit, že se změní struktura našeho sboru, a že padesát školitelů a medicínského personálu nahradí jiné lidi,“ uvedl po jednání s Rasmussenem předseda sociální demokracie Jiří Paroubek.

Aliance potřebuje miliardy dolarů

Tématem schůzek Rasmussena s českými politiky byl rovněž rozpočet Severoatlantické aliance a množství peněz, jaké je Česko schopno do něj věnovat. Spojencům chybí v rozpočtu na příští rok v přepočtu asi 15 miliard korun. Připravují se proto organizační změny. „Velitelská struktura se musí velmi zúžit a zracionalizovat, není možné mít tolik velitelství a tolik struktur,“ myslí si český ministr obrany Barták. Podle dohody z istanbulského summitu mají přispět jednotlivé členské země. Česko přitom slíbilo dát desítky milionů, přestože jinde v obranném rozpočtu musí škrtat.

Společnou kasou zamávalo zejména ztrojnásobení výdajů na vojenské mise. Nejvíce peněz stojí Afghánistán. Sem má přijet čtyřicet tisíc nových vojáků. Aliance chce také investovat půl miliardy dolarů navíc na pracovní místa a integrační programy, které mají přimět bojovníky Tálibánu, aby složili zbraně.

Krom toho vedl Rasmussen rozhovory také o strategické koncepci NATO, vztazích aliance s Ruskem a roli aliance v globální společnosti.

Rasmussen poprvé

Minulý rok si Česko připomnělo deset let od svého vstupu do NATO. Prahu při té příležitosti loni v březnu navštívil tehdejší generální tajemník aliance Jaap de Hoop Scheffer. Jeho nástupce Rasmussen byl v Česku poprvé od svého nástupu loni v srpnu do funkce, již dříve Prahu navštívil ve své bývalé funkci dánského premiéra.