V posledním čtvrtletí požádalo v Kanadě o azyl jen 30 lidí

Praha - Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku žádalo v Kanadě o azyl jen 30 českých občanů. Do té doby to od ledna bylo 2 172 lidí. Informaci přinesly Hospodářské noviny s odvoláním na nejnovější čísla kanadského velvyslanectví. Kanada loni v polovině července opět zavedla pro české občany vízovou povinnost, zdůvodnila to tím, že za oceánem čeští občané především z řad Romů hromadně žádali o azyl.

Výrazné snížení počtu žadatelů o azyl ale není pro Kanadu přímý signál k rušení víz. „Vzhledem k tomu, že imigrační proces v průměru trvá šestnáct a půl měsíce, nemáme informace o tom, jak 30 podaných žádostí z posledního čtvrtletí 2009 bude hodnoceno,“ uvedla Petra Šedinová z tiskového oddělení kanadské ambasády.

Obnovení vízové povinnosti pro Čechy Praha od začátku ostře kritizovala a požádala o pomoc s řešením i partnery v EU. Evropská komise v říjnu přes oceán pohrozila, že doporučí zemím EU zavedení víz pro kanadské diplomaty, pokud Ottawa do konce roku neučiní určité vstřícné kroky. Kanaďané poté sice v Praze otevřeli oddělení, kde je možné si víza vyřídit, aniž by Češi museli jezdit do Vídně jako předtím, ale to podle ČR nestačí. Kanada totiž podle ní nesplnila požadavek, aby jasně stanovila „cestovní mapu“ vedoucí k úplnému zrušení víz.

Ministr vnitra Martin Pecina se minulý týden při návštěvě Bruselu vyjádřil v tom smyslu, že Česko necítí v Evropské unii dostatečnou podporu v boji za zrušení vízové povinnosti. Evropská komise, pod kterou vízové věci spadají, podle ministra nepostupuje dost rázně. EK uvedla, že doufá, že se spor podaří vyřešit. Pokud by se tak nestalo, je připravena navrhnout zavedení víz pro kanadské diplomaty.