V Česku opět sněží, místy namrzají silnice

Praha – Sníh se vrátil a v noci napadl v celé republice. Na většině míst pokračuje sněžení i během dne. Teploty se pohybují pod nulou, a silničáři proto varují, že vozovky mohou namrzat. Především na horách si řidiči musí dávat pozor také na sněhové jazyky. Všechny silnice jsou přes nepřízeň počasí sjízdné bez omezení.

V Karlovarském kraji leží sníh na některých méně frekventovaných silnicích. Státní silnice včetně R6 jsou chemicky ošetřeny a mokré beze sněhu. Holá je i většina komunikací II. třídy s výjimkou horských silnic v Krušných horách nebo Slavkovském lese.

Silničáři z Libereckého kraje vyzývají řidiče k opatrné jízdě v hornatém regionu. Zbytky rozbředlého sněhu jsou i na některých silnicích I. třídy, ačkoli většina z nich je mokrá a holá. Silnice nižších tříd jsou většinou pokryty větší sněhovou vrstvou. Ve vyšších polohách kraje se také tvoří sněhové jazyky.

Jízdu se zvýšenou opatrností doporučují silničáři také na severu Olomouckého kraje. Zbytky čerstvého sněhu leží především na silnicích nižších tříd v okresech Jeseník a Šumperk. Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření, místy na nich zůstává sněhový poprašek.

Se sněhovým popraškem či zbytky sněhu na silnicích musejí počítat řidiči také v Plzeňském kraji, zejména na Klatovsku, na Šumavě a na severním Plzeňsku. Ujetá vrstva sněhu krytá inertním posypem pokrývá i silnici I. třídy mezi Javornou a Gerlovou Hutí na Šumavě.

Podobná situace je také ve Středočeském kraji, kde se navíc nad ránem stala hromadná nehoda na dálnici D5, která pak byla asi do osmi hodin uzavřena. Sněhové přeháňky byly po ránu hlášeny na Benešovsku, Kladensku, Kolínsku, Kutnohorsku, Nymbursku a Příbramsku. Nasněžilo také v Praze, kde byly vozovky pokryty popraškem.

V Ústeckém kraji v noci a ráno hustě sněžilo, silničáři varují před kluzkým povrchem silnic. Na některých místech je navíc špatně vidět. Hlavní tahy jsou většinou po chemickém ošetření mokré, vrstva sněhu zůstává zejména na vedlejších komunikacích.

Na možnou námrazu by si měli dávat pozor řidiči také na Vysočině. Po nočním sněžení jsou ale sjízdné všechny silnice. Zejména ve Žďárských vrších leží na vozovkách rozbředlý nebo ujetý sníh.

Ve Zlínském kraji jsou kluzké silnice především na Vsetínsku a Zlínsku. V obou oblastech je navíc kvůli sněžení snížená viditelnost. V regionu jsou vozovky chemicky ošetřeny, sníh na ně ale stále připadává.