Krejčířova kauza opět u soudu

Brno - Nejvyšší soud (NS) vrátil k Vrchnímu soudu v Olomouci případ podvodu, za který uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř dostal trest 6,5 roku vězení. Důvod, proč tak učinil, NS zatím nezveřejnil, olomoucký soud každopádně musí kauzu projednat znovu. Krejčíř byl obviněn z toho, že společnosti Frymis způsobil škodu 75 milionů korun, když od ní vylákal 55 000 kusů akcií Teplárny Otrokovice.

K činu mělo podle obžaloby dojít v roce 1996, kdy Krejčíř působil jako jednatel českotěšínské společnosti Corado Credit. Akcie měl od společnosti Frymis získat s tím, že je dočasně potřebuje pro účetní operace své společnosti. V rozporu s dohodou je však již nevrátil.

Krejčířův advokát Tomáš Sokol tvrdí, že se trestný čin nestal. Krejčíř podle něj za akcie řádně zaplatil. „Koupil je, uzavřel kupní smlouvu a údajně slíbil, že je později prodá zpět,“ popsal Sokol. Tomuto závazku ale Krejčíř nedostál a původní majitelé akcií se cítili poškozeni. „V tom ale nelze spatřovat trestný čin podvodu,“ míní Sokol.

Dodal, že v tuto chvíli není v platnosti žádný pravomocný rozsudek nad Krejčířem. V nejnovějším rozhodnutí NS se tedy jedná o další výrazný úspěch Krejčířovy obhajoby. Loni Nejvyšší soud zrušil Krejčířovi trest v kauze únosu podnikatele. Neznamená to však, že uprchlý podnikatel definitivně vyvázne bez trestu. Nejvyšší soud mohl nařídit nové projednání jen kvůli formální vadě nebo dílčím výhradám k rozhodnutí. Odůvodnění svého nového verdiktu NS zveřejní v příštích dnech či týdnech. Krejčíř je v Česku nadále podezřelý z rozsáhlé trestné činnosti.

Krejčířova obhajoba sbírá úspěchy

Zmiňovaný trest 6,5 roku odnětí svobody zahrnuje i jiné přečiny, mj. dva daňové delikty. Týkaly se machinací při dovozu luxusních mercedesů z Německa. Obhajoba v dovolání tvrdila, že se u soudů nepodařilo prokázat Krejčířovo zločinné jednání.

Druhou kauzu Nejvyšší soud loni vrátil k Městskému soudu v Praze. Krejčíř podle žaloby nařídil a zorganizoval únos podnikatele, aby jej přinutil podepsat nevyplněné listiny. Nejvyšší soud vyhověl dovolání, podle kterého byly v rozsudku nesrovnalosti.

Krejčíř policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce. Od dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas.