Kohout: Pokud přijde nabídka, budu kandidovat za ČSSD

Praha - Už delší dobu se spekuluje o tom, že by do sněmovních voleb měl za ČSSD v Plzeňském kraji kandidovat ministr zahraničí Jan Kohout. Ve Studiu 6 dnes popřel, že by se o jeho kandidatuře už rozhodlo na jednání předsednictva sociálních demokratů minulý pátek. Oficiální nabídku ještě nedostal, kandidaturu by ale přijal. „Pokud nabídka přijde, řeknu ano,“ potvrdil Kohout. Předseda ČSSD Jiří Paroubek už dříve prohlásil, že by se mu ministři zahraničí Jan Kohout a také vnitra Martin Pecina zamlouvali na kandidátkách pro květnové volby do Poslanecké sněmovny.

Pecina by se údajně mohl stát lídrem pražské kandidátky a Kohout kandidátky na Plzeňsku. Oba ale tvrdí, že žádnou nabídku nedostali. „Já počkám na výsledek vnitřního jednání sociální demokracie, pokud by ta nabídka přišla, já bych byl připraven ji přijmout,“ uvedl Kohout ve Studiu 6.

Podle Paroubka „záleží na tom, zda je osloví kraje“. Poukázal na to, že stanovy ČSSD jsou postaveny tak, že se kandidátky musí měnit zezdola. Nedovede si prý představit, že by do nich zasahovalo pražské centrum ČSSD.

Kohout i Pecina jsou velmi silnými politiky, říká Paroubek

„Připravujeme programovou konferenci a uvidíme,“ uvedl také šéf ČSSD. Programová konference, což je rozšířené zasedání ústředního výkonného výboru, nejvyššího orgánu sociálních demokratů mezi sjezdy, se sejde v sobotu 13. března. Změny na kandidátkách může navrhnout předsednictvo, které se sejde 12. března.

„Myslím, že pan Kohout je velmi silný politik, stejně tak pan Pecina,“ poznamenal Paroubek k oběma ministrům. O zařazení jiných členů vlády, které ČSSD nominovala do kabinetu Jana Fischera, šéf sociální demokracie řekl, že jsou to spíš „odborníci, kteří možná trošku politizují“. V případě Kohouta a Peciny se podle jeho názoru „jedná o pány, kteří jsou odborníky, ale k politice přece jenom mají vřelý vztah“.