Pražský hrad poprvé zpřístupní Masarykovu knihovnu

Praha – V neděli to bude 160 let, co se narodil první československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk. První vzpomínky na prezidenta ale začínají už dnes. Rodný Hodonín připravil výstavu, která Masaryka představuje jako citlivého manžela i laskavého dědečka. Pražský hrad zase přibližuje prezidentův život v soukromí. Vůbec poprvé bude k vidění i Masarykova knihovna. V Rakovníku odhalí bustu. Na sobotní oslavy v Lánech, kde bude slavnostně odhalena první a zároveň jediná prezidentova jezdecká socha, bude možné vyrazit dobovým parním vlakem. Součástí soupravy je i Masarykův salonní vůz.

Kancelář prezidenta republiky připravila v Rožmberském sále Pražského hradu výstavu s názvem Život TGM na Hradě – všední i sváteční. Stejně jako v Hodoníně i zde mohou lidé nahlédnout do prezidentova soukromí v době, kdy žil s rodinou na Pražském hradě. Vůbec poprvé bude v rámci mimořádného prohlídkového okruhu zpřístupněna i knihovna, kde Masaryk pracoval a přijímal návštěvy. Knihovnu, která obsahuje na 50 tisíc svazků, navrhl pro TGM jeho dvorní architekt Josip Plečnik.

První noc strávila rodina na Hradě 21. srpna 1918, Masaryk zde žil až do své abdikace roku 1935. Vedle zámku v Lánech to byl tehdy jeho jediný domov. Návštěvníci výstavy tak mohou vidět například fotografie a modely z Masarykova bytu, který navrhl také Plečnik. Vystavený je i nábytek nebo porcelán. „Nejsou to věci, které by se našly v učebnicích dějepisu, ale přesto jsou mnohem přitažlivější,“ dodala autorka výstavy a ředitelka odboru spisové a archivní služby Kanceláře prezidenta republiky Libuše Benešová. Výstava bude otevřená do 14. března.

Video Rozhovor s Libuší Benešovou
video

Rozhovor s Libuší Benešovou

Mezi nejkurióznějšími exponáty jsou prezidentovy rajtky a vestičky

V Hodoníně mohou lidé do Masarykova soukromí nahlédnout prostřednictvím fotografií, ale také dopisů či deníků jeho nejbližších. Na výstavu se navíc podařilo zajistit cenné předměty z Masarykovy pozůstalosti, jako je sedací souprava z Pražského hradu od architekta Plečnika nebo Masarykovo rádio, které přímo pro něj vyrobily Vojenské dílny Kbely.

Mezi nejkurióznější exponáty patří prezidentovy rajtky a vestičky. Hodonínské muzeum je získalo náhodou před pěti lety od rodiny známých Masarykovy dcery Alice. Výstava T. G. Masaryk a jeho rodina potrvá do 21. května. Město vydává také pamětní medaile. Připraveny jsou i četné společenské akce. Veřejnost se tak může mimo jiné těšit na prohlídku prezidentského vagonu.