Pardubický IDS upraví provoz u Přelouče

Přelouč – Integrovaný dopravní systém, který vzniká v Pardubickém kraji, poprvé výrazněji změní vedení linek. V okolí Přelouče budou jezdit autobusy tak, aby se jejich linky v různých úsecích nezdvojovaly a kraj nemusel platit dvakrát za obdobnou službu. Jízdní řády se změní v pondělí a spoje čtyř linek budou převedeny na jiné, které jezdí na obdobné trase.

Změna jízdního řádu zcela zruší čtyři linky a naopak posílí dalších osm linek, které jezdí z Přelouče do Třemošnice, Čáslavi, Chvaletic nebo menších obcí v okolí Přelouče. Změny odsouhlasily obce i dopravce. „Je to první výstup IDS tohoto druhu. Dosud se řešil hlavně tarifní systém a zóny,“ uvedl vedoucí odboru dopravy pardubického krajského úřadu Ladislav Umbraun.

Integrovaný dopravní systém Pardubického kraje zatím funguje v pardubickém a chrudimském okrese. Zbylé oblasti regionu – Orlickoústecko a Svitavsko – by se měly připojit do roku 2011. S provozem IDS má ale kraj řadu problémů. Jeho řádné využití je zatím možné pouze s čipovou časovou jízdenkou, která platí na konkrétní trasu. Především ale přetrvávají dopravní problémy, kdy i v rámci IDS kraj objednává souběžné linky, zatímco některé obce zůstávají zejména večer zcela bez veřejné dopravy.

Pardubický kraj vypsal minulý rok výběrové řízení na krajského operátora dopravy, který by měl optimalizovat železniční a autobusové spoje a sladit jízdní řády. Tendr by měl být ukončen v příštím týdnu. „Od dubna by operátor měl začít pracovat,“ uvedl Umbraun.