Kárnou žalobu na Kučeru projedná Vrchní soud v Praze

Brno - Kárnou žalobu na místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru nakonec projedná Vrchní soud v Praze. Kauzu měli původně řešit soudci Vrchního soudu v Olomouci, ale Kučera zažádal o přesun. Zdůvodnil to tím, že v Olomouci by o jeho případu nerozhodovali nestranně. O takzvané delegaci věci do Prahy rozhodli Kučerovi podřízení v kárném senátu Nejvyššího soudu. Rozhodnutí je podle mluvčího Nejvyššího soudu Petra Knötiga definitivní.

Kučerův případ je neobyčejně spletitý. Kárnou žalobu na něj podala předsedkyně NS Iva Brožová kvůli jeho angažmá v údajné korupční kauze bývalého vicepremiéra a exšéfa KDU-ČSL Jiřího Čunka. Kárnou žalobu by měl podle zákona projednat Vrchní soud v Olomouci. Postupně ale padly dva návrhy na přesun řízení k Vrchnímu soudu v Praze. První nebyl úspěšný, ale napodruhé kárný senát NS skutečně delegoval případ do hlavního města, což je podle některých komentářů výhodné spíše pro Kučeru. Brožová chtěla, aby kauza zůstala v Olomouci, a podala proto ústavní stížnost. Ústavní soud jí částečně vyhověl. Po zásahu Ústavního soudu musel Nejvyšší soud delegaci projednat znovu. Opět ale vyhověl Kučerovi.

Kárnou žalobu na Kučeru podala Brožová na podnět ministerstva spravedlnosti. Kučera podle některých zdrojů tlačil na státní zástupce, aby zastavili vyšetřování Čunka, což se také později stalo. Kučera popírá, že by jakýmkoliv způsobem ovlivňoval Čunkovo stíhání. Sporné schůzky s ostravskou státní zástupkyní Zlatuší Andělovou prý byly přátelské.

První přesun kárného řízení do Prahy navrhlo ministerstvo spravedlnosti, druhý sám Kučera. Nelíbil se mu váhavý postup předsedy olomouckého kárného senátu Iva Kouřila, jenž se prohlásil za podjatého až po několika měsících, ačkoliv mu to podle Kučery muselo být jasné okamžitě. „Jsem místopředseda Nejvyššího soudu, poměrně známá osoba, a když nějaký soudce dostane na stůl kárnou žalobu na mě, ví hned, jestli to chce a může dělat,“ řekl nedávno Kučera.

Podle Knötiga byl Kouřilův postup jedním ze dvou hlavních důvodů pro přesun věci do Prahy. Druhým důvodem bylo to, že se kárná žaloba týká lidí, kteří mají úzké vazby na olomoucký vrchní soud. Podle serveru Týden.cz, který na rozhodnutí NS upozornil, mohou v kárném řízení svědčit například Andělová či žalobce Ivo Ištvan z brněnské pobočky Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.