Státní zástupce navrhuje obžalovat 13 lidí z ČEZu

Olomouc - Státní zástupce navrhuje obžalovat 13 lidí z kontroverzního útvaru kontrolorů energetické společnosti ČEZ z útisku, u dalších 17 stíhání zastavil. O obžalobě by mělo rozhodnout Okresní státní zastupitelství v Olomouci. Návrh na obžalobu podali loni detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Zaměstnance firmy ČEZ vinili z vydírání kvůli jejich postupu proti údajným černým odběratelům elektřiny. Informaci přinesl server iDnes.cz.

„Návrh na obžalobu 13 lidí pro útisk předáme Okresnímu státnímu zastupitelství v Olomouci, a to by mělo pak v této věci o obžalobě rozhodnout. U zbylých 17 lidí jsem rozhodl o zastavení stíhání,“ uvedl státní zástupce Karel Studený z olomoucké pobočky ostravského krajského státního zastupitelství.

Překvalifikování z vydírání na útisk podle Studeného vyplynulo z důkazní situace. Za útisk obviněným hrozí nejvýše šest měsíců vězení, proto se krajské státní zastupitelství kauzou už nebude zabývat. Jména kontrolorů zatím zveřejněna nebyla. 

ČEZ: Naši zaměstnanci se nezákonného jednání nedopustili

Lidi, kteří tvrdí, že je pracovníci firmy ČEZ nutili k přiznání černých odběrů nezákonnými metodami, zastupuje sdružení PPP – právní poradenství a pomoc. Právník Jan Rytíř, který stojí v jeho čele, s rozhodnutím státního zastupitelství nesouhlasí a chce se zasadit o to, aby bylo jednání kontrolorů posuzováno jako vydírání: „V každém případě mi ale stačí, že to jde k soudu, protože soudce není vázán právním názorem státního zástupce, není vázán právní kvalifikací, je vázán pouze skutkem.“

Společnost ČEZ nechce budoucí rozhodnutí státního zastupitelství předjímat. „Společnost ČEZ si však na základě vlastních auditů i posudků Státní energetické inspekce nadále stojí za legálností veškerých našich postupů, z veškerých právních posudků vyvozujeme, že se naši zaměstnanci žádného nezákonného jednání nedopustili,“ uvedl v tiskovém prohlášení mluvčí podniku Martin Pavlíček.

Výcvik vymahačů ČEZu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24