Za kapsářství na Hradě půjdou Rumuni do vězení

Praha - Za okrádání turistů v okolí Pražského hradu dnes uložil Obvodní soud pro Prahu 2 členům údajného gangu rumunských kapsářů tresty vězení v rozmezí od dvou do tří let. Některé z údajných zlodějů soud potrestal také dočasným vyhoštěním v rozpětí tří až pěti let. Rozsudek zatím není pravomocný, lze se proti němu odvolat k Městskému soudu v Praze. Státní zástupce i obžalovaní si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.

Sedmičlenná skupina se specializovala hlavně na okrádání turistů z Asie. Brala jim prý především platební karty, na nichž měli cizinci často napsaný i PIN. Celkem podle spisu způsobili škodu za téměř 180 tisíc korun, kterou také částečně musí podle rozsudku uhradit. Emil Bodea, Cladiu George Ghinita, Ionut Danut Gioda, Sorinel Neagu, Marius Viorel Savu, Pascale Savu a Robert Gabriel Tarida se zodpovídali z trestných činů krádeže a neoprávněného opatření a padělání platebního prostředku, Pascale Savu navíc ještě z ublížení na zdraví a výtržnictví, za což dostal úhrnný trest tři roky vězení a vyhoštění na pět let. Podle obžaloby totiž okradl cestujícího v metru ve stanici Můstek a přitom se strhla bitka, kterou jeden z okradených odnesl zlomeninou lokte.

Emil Bodea by si měl odsedět ve vězení podle rozsudku 34 měsíců a vyhoštěn pak bude na pět let, Ghinita byl odsouzen na 33 měsíců, Gioda na tři roky a vyhoštěn by měl být na pět let, Neagu dostal dva roky a vyhoštění na tři roky, Marius Viorel Savu dostal trest 30 měsíců a vyhoštěn má být na tři roky a Tarida si má odsedět ve vězení tři roky.

Gang patřil v turistické zóně k největším

Policisté údajné kapsáře zadrželi předloni v srpnu. Podle státního zástupce jde o ojedinělou kauzu, ve které se zodpovídá tak vysoký počet lidí z krádeží. Většinou jde tak o tři až čtyři kapsáře. Podle soudce Milana Rossiho šlo o organizovanou skupinu. „Jednoznačně věděli, co na místě dělat a nemuseli si dopředu rozdělovat úkoly,“ dodal v odůvodnění rozsudku. Skupinu usvědčily podle něj hlavně odposlechy telefonických hovorů. Podle soudce v nich pořádali porady, jak se vyhnout některým pochybením při svým činech.

Většina obžalovaných svou vinu odmítla. Společně se členy údajného gangu byl obviněn i jeden z advokátů obviněných. Prý před zatýkáním varoval další členy skupiny, kteří utekli. Jeho případ byl však vyloučen k samostatnému projednávání.