Po více než sto letech se v Česku pokouší zahnízdit orel skalní

Bartošovice (Novojičínsko) - Na severu Moravy se pokouší o zahnízdění mladý pár orlů skalních. V České republice je to vůbec poprvé po více než sto letech, kdy si zde začali orli stavět hnízdo. O jejich návrat do Moravskoslezských Beskyd už několik let usilují především ochránci přírody z Bartošovic na Novojičínsku. Stabilní pár vytvořila samice Filoména vypuštěná v roce 2007 a samec David, který byl do volné přírody vypuštěn o rok dříve.  Pokus o hnízdění považují ochranáři za obrovský úspěch celého projektu.

Lidé u nás orly zcela vyhubili

„V co jsme ve skrytu duše tiše doufali a přáli si, ať se to podaří již v tomto roce, skutečně nastalo,“ neskrýval radost Petr Orel ze záchranné stanice. Dodal, že je více než pravděpodobné, že hnízdění ještě nebude úspěšné, protože pár je zatím velmi mladý a samec ještě zřejmě není ani pohlavně dospělý: „Potvrzuje se nám ale základní předpoklad projektu, že pokud zde budou mít orli 'kořeny', tedy, že zde budou mláďata vypuštěna a přijmou toto území jako své rodiště, nic pak kromě člověka nebrání tomu, aby se zde postupně vytvořila stabilní hnízdní populace.“ Návrat dravce ale bude podle Orla trvat ještě roky, ochránce také čeká množství systematické práce.

Kde pár přesně hnízdo staví, ochránci přírody říct nechtějí. „Je to na Moravě, ale kvůli bezpečnosti orlů víc říkat nebudeme,“ dodal Orel. Projekt zaměřený na návrat orlů skalních do Moravskoslezských Beskyd začal v roce 2006. Dosud bylo vypuštěno 13 mláďat. Loňský rok ale byl pro ochránce smutný. Nejprve v září uhynula samice Gabča, kterou někdo otrávil. V prosinci pak zřejmě na srdeční vadu uhynul samec Miko. Projekt je naplánován do roku 2011, do té doby by mohlo být do volné přírody vypuštěno až 20 mláďat.

Orly skalní před více než 100 lety lidé na území Česka zcela vyhubili. Dravci pohlavně dospívají zhruba v pěti až šesti letech, ve třech letech začínají vytvářet páry. Samice orla skalního má rozpětí křídel zhruba 220 centimetrů, samec asi o třetinu menší. Samci váží kolem tří kilogramů a samice jsou přibližně o kilogram těžší, snáší dvě vejce.

Orel skalní
Orel skalní