Část zmodernizovaného ústeckého přístavu je v provozu

Ústí nad Labem – Část modernizované přístavní zdi v Ústí nad Labem - Vaňově je v provozu. Ústecký magistrát povolil předčasné užívání 140 metrů zdi, k nimž se přesune provoz z dosud nerekonstruované části veřejného přístavu. Informoval o tom mluvčí Ředitelství vodních cest Václav Straka. Stavba za 136,5 milionu korun by měla být zcela hotova do konce roku. Zatím byla zmodernizována necelá polovina 310metrové přístavní zdi.

Během modernizace zmizela původní šikmá hrana, která komplikovala překládku nákladu z plavidel. Nová zeď je podle mluvčího Straky vhodnější pro manipulaci, bude možné zvýšit objem překládky především zemědělských substrátů a sypkých materiálů, ale i kontejnerů a nadrozměrných nákladů. Modernizovaný přístav také lépe ochrání lodě v případě povodně.

Vaňov patří k nejvyužívanějším přístavům v severních Čechách. V roce 2006 činil výkon vaňovského překladiště 122 tisíc tun. Jeho rekonstrukce už byla potřebná. Současně s výstavbou nové kolmé přístavní zdi chce provozovatel přístavu zmodernizovat i celou překladní plochu.