Michal Hala se vrací na ŘSD, tentokrát jako externí konzultant

Praha - Bývalý výkonný ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Michal Hala bude pro svého dlouholetého zaměstnavatele pracovat i nadále. Nyní bude na přání generálního ředitele Alfreda Brunclíka jako živnostník poskytovat poradenské služby. Podle týdeníku Ekonom za to bude dostávat měsíční odměnu 80 tisíc. Hala odešel z ŘSD kvůli podezření z napojení na velké stavební firmy. Ty mu za přízeň měly hradit automobilové závodění a sponzorovat oslavu narozenin v hodnotě tři čtvrtě milionu korun.

„Je to pouze mé rozhodnutí, za kterým si plně stojím. Nikdo mě k tomu nenutil,“ uvedl Brunclík. „Bez ohledu na okolnosti odchodu Michala Haly nelze zpochybňovat jeho schopnosti v oboru dopravního stavitelství. Problematice se věnoval dlouhých deset let, řadu projektů měl rozpracovaných,“ řekl serveru Brunclík, který tak chce, aby byla zachována kontinuita přípravy projektů.

Brunclík zároveň vyloučil, že by Hala měl nějaké rozhodovací pravomoci. Zdůraznil také, že do jeho kompetencí již nebude zahrnuta problematika vztahující se k zadávání veřejných zakázek dopravních staveb, ani účast ve výběrových komisích. ŘSD uzavřelo s Halou mandátní smlouvu na dobu neurčitou, na základě které by měl v pozici mandatáře vykonávat inženýrskou činnost v několika oblastech. Klíčovou má být příprava projektů dálničních truck center a odpočívadel.

Hala odešel s pošramocenou reputací

Hala se dostal do širšího povědomí poté, co média kritizovala jeho oslavu 30. narozenin v Občanské plovárně v Praze. Oslavy se zúčastnili zástupci velkých stavebních firem, kterým ŘSD v rámci veřejných zakázek rozděluje peníze. Hala se bránil tím, že akce byla charitativní; o její náklady údajně ve výši tři čtvrtě milionu korun se prý podělil se svými přáteli. ŘSD následně pozici výkonného ředitele zrušilo. Hala po dvouměsíčním zvažování odmítl nabídku, aby se stal vedoucím odboru Jednotného systému dopravních informací a ke konci února skončil v ŘSD pracovní poměr.

Z odměny 80 000 korun, kterou má Hala nyní za svoji práci dostávat, je 50 000 fixní měsíční odměna a 30 000 korun představuje paušální úhrada nákladů spojených s výkonem činnosti. „Podobných mandátních smluv s nejrůznějšími odborníky máme uzavřeny stovky. Nejde o nic mimořádného,“ uzavřel věc Brunclík.