Účast tunové zlaté kapky na EXPO je ohrožena

Praha – Česká účast na světové výstavě EXPO v Šanghaji se nejspíš bude muset obejít bez svého nejcennějšího exponátu - originální kapky z ryzího zlata o hmotnosti 1 000 kilogramů. Ministerstvo financí se totiž ostře postavilo proti tomu, aby Česká národní banka zlato půjčila bezplatně. Podle zjištění České televize je jedním z důvodů, proč se ministerstvo nápadu brání, záměr exponát po výstavě prodat a zlato vrátit z jiných zdrojů. To ale autor kapky Federic Díaz odmítá.

Celková hmotnost cenného kovu, kterou v současnosti vlastní český stát, je 13 tun. Plná jedna tuna z tohoto množství v hodnotě přibližně 700 milionů korun měla zanedlouho opustit trezor ČNB a vydat se na cestu do Číny. Přetavená ve zlatou kapku tam měla posloužit jako exponát z dílny známého česko-argentinského umělce Federica Díaze. Na poslední chvíli se ale proti postavilo ministerstvo financí. „My celý tento projekt hodnotíme negativně, vidíme tam řadu problematických bodů, rizikových bodů a budeme radši, když se to nebude realizovat přes stát,“ uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob.

Česká televize má k dispozici návrh smlouvy mezi ministerstvem a národní bankou. Vyplývá z ní, že vrácené zlato nemusí být identické se zapůjčeným. „Také tento moment nepovažujeme za zcela ideální a patří to jenom do toho souhrnu našich výtek, které k tomu máme,“ upozornil Jakob. Podle informací ČT je ve hře varianta, že exponát bude během výstavy prodán a jiné zlato nakoupeno z výnosu prodeje. To potvrdil i mluvčí české účasti v Šanghaji Jiří František Potužník: „Ano, jednou z těch koncepcí bylo, že celý exponát, který by měl obsahovat určité množství zlata, nakonec někdo koupí.“ Komu by připadl případný zisk, ale odmítl komentovat: „Já nevím, o jakém zisku se momentálně bavíte, když neznáme cenu, kterou by byl ochotný případný zájemce zaplatit.“

Video Zlato na EXPO
video

Zlato na EXPO

Potužníkova slova ale vyvrací autor projektu Federico Díaz. O tom, že by kapku prodal, prý nikdy neuvažoval: „Já bych nikdy nesouhlasil a cílem nebylo to prodat, naopak. Ta energie toho, že se zlato vrací znovu do banky, je obsažena v koncepci projektu, tedy není cílem a nikdy jsme nepřemýšleli o tom, že se bude prodávat.“

Organizátoři projektu teď mají několik týdnů, aby vymysleli náhradní řešení. Jakou má záložní plán přesnou podobu, zatím nechce nikdo komentovat. Času už ale moc nezbývá – podle původního scénáře mělo zlato trezory národní banky opustit v první polovině dubna. O tom, zda nakonec státní zlato do Šanghaje poputuje, bude vláda rozhodovat v pondělí.