Češi budou v Afghánistánu modernizovat vrtulníky

Afghánistán - Jednou z klíčových rolí, kterou bude Česko v rámci operace NATO v Afghánistánu hrát, je modernizace vrtulníků ruské výroby. Naše letectvo tam má od ledna tři takové stroje a s jejich obnovou má letité zkušenosti. V rámci projektu, který budou spolufinancovat Američané, se teď budou čeští mechanici starat o stejné typy používané i jinými armádami. Od konce druhé světové války je to vůbec první válečné nasazení českého letectva.

„Do Pákistánu nelétáme v žádném případě, riziko v těchto oblastech je větší,“ vysvětluje jeden z pilotů Mi-171. „Máme tady hodně svých vrtulníků, ale každý stroj navíc se hodí. Češi nám pomáhají obsluhovat všechny naše základny,“ řekl velitel základny Sharana Charles Martin. Doteď měly české stroje štěstí a hlavně díky zimnímu přerušení bojů se vyhnuly tálibanským útokům.

Vicepremiér a ministr obrany Martin Barták:

„Největším nedostatkem jsou přepravní kapacity a nedostatek vrtulníků, takže my jako Česká republika jsme se zapojili tam, kde je to opravdu potřeba.“

Výška 15 metrů zajišťuje, že vrtulník nebude sestřelen raketami, výška nad 600 metrů zase zaručuje ochranu proti ručním zbraním. České vrtulníky zůstanou v Afghánistánu minimálně do konce prosince 2010. Vojáci ale chtěli, aby tu s nimi mohli létat ještě dva až tři roky.