Část bytů OKD je v zástavě, soud to přitom zakázal

Praha - Firma RPG Byty, která pro společnosti finančníka Zdeňka Bakaly spravuje téměř 44 000 bývalých hornických bytů OKD, použila část těchto nemovitostí jako zástavu u UniCredit Bank. Za 16 domů získala úvěry v hodnotě 400 milionů korun. S tímto majetkem však firma podle předběžného opatření vydaného soudem nesměla nijak nakládat. O opatření požádalo ministerstvo financí, jelikož se poslanci obávají, že nynější nájemníci by mohli při privatizaci přijít o možnost koupit byt za netržní cenu. Informaci přineslo dnešní vydání deníku Právo.

O zastavení budov firma RPG Byty požádala katastrální úřad loni 16. prosince, tedy ve stejný den, kdy jí Obvodní soud pro Prahu 1 předběžným opatřením zakázal nakládat s majetkem. Katastrální úřad firmě vyhověl, aniž by o rozhodnutí soudu věděl.

Katastrální úřad dostal informaci od soudu až po čtrnácti dnech, přičemž podle zákona se tak mělo stát do tří dnů. Úřednice katastrálního úřadu navíc potvrdila, že kdyby měl úřad informaci o předběžném opatření soudu včas, zástavu by odmítl. Ministerstvo financí se snažilo rozhodnutí zvrátit, ale pozdě. Naopak mluvčí skupiny RPG Petr Handl tvrdí, že soudní rozhodnutí nezakazuje dávat domy do zástavy.

Podnět soudu k uvedenému předběžnému opatření podalo ministerstvo financí na nátlak Poslanecké sněmovny. Firma totiž vypověděla část privatizační smlouvy, jež nájemníkům zaručovala předkupní právo na byty za netržní cenu a nájemníci měli obavu, že Bakala se chystá nemovitosti prodat někomu jinému. Bakalovy společnosti, které ovládly OKD i s jejím bytovým fondem, se přitom původně zavázaly předkupní právo respektovat.

Komplex zprivatizovaných bytů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24