Sněží a auta bourají, po nehodách stály D1 i R10

Praha – Dálnici D1 směrem od Prahy na Brno odpoledne na hodinu uzavřela hromadná nehoda. Oběma pruhy ale byl úsek mezi 26. a 27. kilometrem zprůjezdněn až před osmou večer. V místě se srazilo deset aut včetně několika kamionů. Jeden z nich prorazil středová svodidla a omezil provoz také v levém pruhu ve směru na Prahu. Několik lidí při havárii utrpělo lehké zranění. Po nehodě se před uzavírkou vytvořila dlouhá kolona, která se po opětovném zprůjezdnění dálnice začala postupně rozjíždět. Kvůli sněhu jsou špatně sjízdné vedlejší a místy i hlavní tahy ve většině republiky s výjimkou jižní Moravy.

Jako první havaroval právě kamion, který prorazil svodidla. Do něj potom začala narážet další auta, uvedl důstojník mirošovické dálniční policie.

R10 stála pět hodin

Po pěti hodinách se podařilo opět zprůjezdnit rychlostní silnici R10. Po hromadné nehodě byl uzavřen směr na Turnov u Předměřic nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Úsek zablokovalo po půl deváté asi třicet vozidel, která do sebe postupně narazila. Později se na místě stala hromadná nehoda i ve směru na Prahu, havarovala zde další čtyři auta.

Při hromadných nehodách na rychlostní silnici R10 se lehce zranilo šest lidí. „Čtyři sanitní vozy zraněné transportovaly do nemocnic v Praze na Vinohradech a na Bulovce a do Mladé Boleslavi,“ řekla mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Tereza Janečková.

Nehoda se podle svědků stala, protože řidiči sledovali původní menší nehodu a nestihli poté dobrzdit. „Vozovka byla jeden led a vepředu byla nabouraná auta,“ popsal jeden z řidičů. Auta většinou měla po nehodě mírně poničené karoserie, nejméně jedno z nich je ale poškozeno výrazněji. Řidiči s vozy, které zůstaly pojízdné, začali z místa havárie odjíždět po jedenácté hodině. Pro další auta poté přijela servisní vozidla.

Sněžení ustává, vedlejší silnice jsou stěží sjízdné

Situace v západních Čechách se postupně zlepšuje, během dopoledne postupně ustávalo sněžení. Silničáři z Karlovarského kraje dokázali během dopoledne zprůjezdnit hlavní tahy. Ty jsou nyní většinou holé a mokré, téměř bez sněhu je i silnice vedoucí z Jáchymova do Božího Daru. Sníh ale zůstává na řadě silnic II. a III. třídy zejména ve vyšších polohách. V Plzeňském kraji sněžilo hlavně na Šumavě a západně od Plzně. Na mnoha místech začal sníh odpoledne tát. Rozbředlá a tající vrstva sněhu tak leží na mnoha silnicích druhých a třetích tříd v některých částech kraje.

V Jihočeském kraji celý den sněží, místy začala vrstva sněhu namrzat. Silnice kloužou hlavně na Prachaticku, v okolí Vimperka, Volar a Vacova. Řidiči, kteří nemusí, by tam neměli jezdit, upozornila jihočeská policejní mluvčí Jana Hlavínová.

V Olomouckém kraji sněžilo nad ránem, v hornaté severní části regionu ale zůstává na silnicích ujetý nebo rozbředlý sníh. V okrese Jeseník s ním musí řidiči počítat i na hlavních tazích. Na Vysočině jsou hlavní tahy vesměs holé, řada silnic v regionu je ale namrzlá.

Silnice ve Zlínském kraji jsou většinou pokryty zbytky sněhové kaše, ve vyšších polohách pak leží ujetá vrstva sněhu. V horských oblastech Valašska je vysoká až do pěti centimetrů.