Soudci nevyužívají trest domácího vězení, chybí elektronické náramky

Praha - Čeští soudci téměř nevyužívají alternativního trestu domácího vězení. Do domácího vězení bylo v Česku odsouzeno zatím pouze šest lidí. Soudci se bojí toho, že nad odsouzenými není stálý dohled. Informuje o tom Mladá fronta Dnes. V systému totiž chybí permanentní elektronický monitoring, který je běžný v zemích, kde domácí vězení využívají. Dohled nad odsouzenými tak zajišťují pouze namátkové kontroly pracovníků Probační a mediační služby ČR. Trest domácího vězení mohou soudci udělit od začátku roku, kdy začal platit nový trestní zákoník.

Soudcům vadí, že odsouzené nehlídají elektronické náramky a namátkovým kontrolám nedůvěřují. „Velmi bych se zdráhal takový rozsudek vynést. Teď nemám jistotu, že trest bude skutečně vykonán. Se zavedením domácího vězení ale souhlasím,“ říká soudce Miroslav Čapek.

„Současné obavy soudců jsou liché. Probační a mediační služba má dostatek lidí, její kontrola bude účinná,“ reaguje náměstek ministryně spravedlnosti Pavel Staněk.

Výběrové řízení na firmu, která bude náramky zajišťovat, vypsalo ministerstvo tento týden. „Předpokládáme, že výherce by nám dodal pilotní projekt do konce roku. To znamená, že definitivně by se rozběhl od prvního ledna příštího roku,“ informuje ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Elektronické hlídací náramky už mohly fungovat. Projekt ale zastavil nedostatek peněz. Ministerstvu se nepodařilo získat dostatek finančních prostředků z fondů Evropské unie.

Alternativní trest

se může udělit pachateli méně závažného trestného činu, například za autonehodu nebo krádež. Ministerstvo spravedlnosti očekává, že do dvou let může být v Česku potrestáno domácím vězením až 1500 lidí. „Trest domácího vězení není jen o tom, že člověk je od osmi do devíti doma. Účelem uložení alternativního trestu je, že někoho nepošleme do vězení s určitou nadějí, že se ten člověk změní,“ vysvětluje ředitel Probační a mediační služby ČR Pavel Štern.